Podnikání

Tisíce lidí stále čelí protiprávním exekucím! Nevědí, že je lze zastavit.

Renata Lichtenegerová

Tisíce lidí stále čelí protiprávním exekucím! Nevědí, že je lze zastavit.

Až 200 tisíc exekucí bylo v Česku uvaleno protiprávně a lze se jich tedy úplně zbavit. Poškození se ale musí ozvat sami! Mnozí z nich přitom o možnosti setřást exekutora nemají tušení. Jak poznat exekuci, kterou lze zastavit?

Potýkáte se s exekucí? A ověřili jste si, zda na ni má druhá strana vůbec právo? Vůbec to tak totiž nemusí být. Jak jsme již informovali, obrovské množství exekucí bylo nařízeno na základě neplatného rozhodčího nálezu, tudíž je možné je okamžitě zastavit. Kontroverzní rozhodčí doložky používaly ve smlouvách třeba firmy Home Credit a Cetelem nebo Komerční banka. Už v roce 2013 Nejvyšší i Ústavní soud potvrdily, že na základě neplatného rozhodčího nálezu nelze exekuci nařídit. Všechny takto nařízené exekuce tak mají být zastaveny, což se týká minimálně 200 tisíc případů. Mnoho lidí, kteří mají nárok na zastavení exekuce, ale stále o této skutečnosti neví.

Neinformovanost je jen část problému

„Existuje ohromné množství lidí, kteří o této možnosti nevědí, takže se snažíme informaci o možnosti zastavování protiprávních exekucí rozšiřovat co nejvíce. Zpočátku se lidé obávali, zda se nejedná o nějaký podvod, ale nyní, s přibývajícími referencemi a úspěšnými případy, se nám podařilo získat jejich důvěru,“ říká Tomáš Pospíšil ze společnosti Český spotřebitel, která mimo jiné provozuje portál Exekutor má smůlu.cz a poskytuje v dané oblasti poradenství. Samotná neinformovanost je však podle něho pouze část problému. „Obrací se na nás mnoho lidí, kteří ani nevědí, kolik exekucí je proti nim vedeno či ke svým exekucím nemají žádné podklady. I tyto situace se dají řešit, avšak pouze s aktivním zapojením dlužníka. Mnoho lidí již na své finanční problémy zcela rezignovalo a žijí mimo systém, což je velká škoda,“ konstatuje.

Jak poznat neplatnou exekuci?

Všechny potřebné informace většinou naleznete přímo v exekučním příkazu. Pokud se na něm

nachází výraz „rozhodčí nález“ či „rozhodce“, je splněna první podmínka pro zastavení exekuce. Pokud navíc byla exekuce podána společností Essox, Home Credit, Cetelem, Finpomoc či Komerční banka, je možné rovnou říci, že je protiprávní a jako taková může být zastavena. Pokud se jedná o dluh u jiné společnosti a exekuce byla opět nařízena na základě rozhodčího nálezu, je nutné ještě prozkoumat původní smlouvu o půjčce. Pokud zde nebude dostatečně jasně a transparentně určen rozhodce, půjde i tyto exekuce zastavit. „Jen za posledních dvanáct měsíců se na nás obrátilo několik tisíc lidí s žádostí na prošetření jejich exekucí. Zde je důležité zmínit, že velká část z těchto exekucí byla nařízena správně, takže je zastavit nedokážeme. Ale i tak pozorujeme rostoucí tendenci. Poměrně často se stává, že se na nás někdo obrátí s tím, že jsme pomohli jeho sousedovi nebo kolegovi v práci a že by chtěl také exekuci zastavit,“ popisuje Pospíšil. Jen projekt Exekutor má smůlu.cz už zastavil stovky protiprávních exekucí a s dalšími stovkami lidem pomohly některé neziskové organizace. I samotné soudy by měly protiprávní exekuce zastavovat z takzvané úřední povinnosti, bohužel ale neexistují žádné souhrnné informace o tom, v kolika případech už tak učinily.

V některých případech může zmizet i dluh

Zastavení exekuce samo o sobě neznamená zánik původního dluhu. Odečtou se z něj ale poplatky na exekutora, rozhodce a advokáty. Dluh se tak může snížit i více než o polovinu. Po zastavení exekuce se někdy ukáže, že dluh je již splacený nebo zbývá zaplatit již velice málo.

V poslední době ale dochází k velmi zajímavému vývoji v otázce promlčení dluhu v protiprávní exekuci. „V současné době už máme v rukou rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě a Krajského soudu v Praze, které potvrdily, že v protiprávní exekuci se dluh promlčuje již po čtyřech letech od zesplatnění. Soudy především argumentovaly tím, že daná úvěrová společnost musela již dlouho vědět, že vede protiprávní exekuce, ale nic s tím neudělala. Takto by se řádný věřitel chovat neměl, takže se jeho pohledávka v protiprávní exekuci promlčela,“ přibližuje Pospíšil. Jedná se podle něho o dobrou zprávu, protože někteří lidé s protiprávně uvalenou exekucí by po jejím zastavení mohli být skutečně úplně bez dluhů. „Zároveň je třeba dodat, že jsme teprve na počátku velké právní bitvy a bude třeba vyčkat, jak se k této otázce postaví Ústavní či Nejvyšší soud,“ dodává Pospíšil.

Diskuze