Podnikání

OSA přitvrzuje.Bude vybírat až o polovinu víc?!

Libuše Dočekalová

Bude vybírat až o polovinu víc?!

Tvrzením, že sazby v Česku jsou o dost nižší než jinde v Evropě, ospravedlňuje OSA chystané zvýšení poplatků za hudební produkci. Obce budou platit až o 50 procent více! A zdražení dopadne i na podnikatele v pohostinství. Na protest se chystá demonstrace.

Před budovou Ochranného svazu autorského (OSA) v Praze bude 22. září nejspíš pořádně rušno. Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) tam totiž na tento den svolává demonstraci proti dramatickému nárůstu poplatků děl autorů hudby, ke kterému má dojít v příštím roce.

O půlku za jediný rok

„Starostové obcí a měst nesouhlasí s dramatickým nárůstem poplatků děl autorů hudby až o 50 %, který kolektivní správce OSA zdůvodňuje tvrzením, že jsou jeho sazby až osmkrát nižší oproti situaci v Evropě. SMS ČR však zjistilo, že situace v Evropě je velmi různorodá a například sazby ve Švýcarsku, Slovensku a dalších evropských zemích jsou už dnes srovnatelné nebo dokonce nižší než v ČR,“ uvedlo sdružení v tiskové zprávě. Starostové jsou prý přesvědčeni, že nárůst poplatků až o polovinu v jednom jediném roce navíc není zdůvodnitelné žádným argumentem. „Relevantní důvod nepředstavují ani sazby v jiných zemích Evropy, protože výše sazeb se v každém státě vyvíjela odlišně a byla tak nastavena jiná tržní úroveň autorských poplatků,“ říká k tomu místopředseda SMS ČR a starosta obce Křižánky Jan Sedláček.

Obce hudbu pouštějí především při různých akcích, které pořádají, ale také v institucích, které provozují, jako jsou školy a domovy důchodců.

Připlatí si i hotely

Postoj SMS ČR vítá Asociace hotelů a restaurací České republiky, která od loňska opakovaně upozorňuje ministerstvo kultury, že kolektivní správci autorských děl OSA a Intergram zneužívají své monopolní postavení. Pokud chce mít provozovatel ubytovacího zařízení na pokoji televizor, musí platit dle diktátu sazebníků, a to do nedávna i za neobsazené pokoje. Autorské svazy mají dle současného zákona povinnost dodržovat maximální výši požadovaných odměn 90 korun za pokoj a měsíc. Podle sazebníků však žádají mnohem více. Že překračují zákon, je prý ministerstvem tiše tolerováno, navíc se chystá zrušení tohoto „stropu“.

„Již v režimu maximálního limitu 90 korun jsou sazby jedny z nejvyšších v Evropské unii, navíc v porovnání s reálným ekonomickým přínosem užití děl a výkony služeb stravování a ubytování v Česku jsou požadované odměny zcela nepřiměřené,“ tvrdí prezident asociace Václav Stárek. Hotel se 100 pokoji při 69% obsazenosti podle něho již nyní zaplatí svazům poplatky ve výši až 200 tisíc korun za rok. Pro rok 2017 pak dochází k navýšení příslušných sazebníků OSA o 30 %.

Trh je pokřivený, tvrdí OSA

OSA se kritice brání zmíněnou snahou o narovnání podmínek na evropském trhu. „Jsem přesvědčen, že sazby stanovené pro rok 2017 jsou přiměřené. Navýšením sazeb chceme pouze zmírnit pokřivení trhu, který historicky platí nejnižší sazby v porovnání se zahraničím. Není žádný důvod k tomu, aby se autorům hudby dostávalo v České republice nižší míry ochrany práv, než je běžné v drtivé většině zemí Evropské unie,“ komentuje situaci předseda představenstva OSA Roman Strejček.

Diskuze