Podnikání

Jako za starých časů.Do Česka se vrátí mistři řemesla!

Renata Lichtenegerová

Do Česka se vrátí mistři řemesla!

Není řemeslník jako řemeslník. Ti šikovní by už zhruba za rok měli mít možnost udělat si mistrovskou zkoušku a odlišit se tak od fušerů. Přiláká změna k řemeslu mladé lidi?

Od července příštího roku chce ministerstvo školství opět zavést mistrovské zkoušky, které v Česku existovaly do 50. let minulého století, než je komunisté vymýtili spolu s živnostmi. Po změně už mnoho let volají tuzemští zaměstnavatelé, ale také profesní organizace. Díky mistrovské zkoušce by totiž konkrétní řemeslnící dostali celostátně uznávané potvrzení svých dovedností.

Zručnost i ekonomické znalosti

Nemá se přitom jednat o lejstro, které lidé obdrží za pouhou účast na různých kurzech, jako tomu často bývá v rámci takzvaných rekvalifikací. Mistrovské zkoušky budou určeny výhradně jedincům, kteří své řemeslo minimálně pět let aktivně vykonávají. Kromě této podmínky pak zájemci budou muset prokázat své kompetence v několika oblastech. Budou muset navrhnout a vytvořit mistrovské dílo a navíc prokázat schopnost jeho kompletního zpracování, tedy od návrhu, přes rozpočet až po odevzdání. A neobejdou se ani bez znalostí o založení a vedení firmy a základním přehledu o účetnictví a daňových povinnostech.

Maturitu zkouška nenahradí

Zájemce o mistrovskou zkoušku budou prověřovat minimálně tříčlenné komise složené ze zástupce cechu nebo svazu příslušného oboru, zástupce školy vyučující příslušný obor a odborníka na ekonomickou stránku věci.

Na rozdíl od někdejších plánů exministra školství Marcela Chládka nebude mistrovská zkouška u některých učňovských oborů nahrazovat maturitu. Školy by ji ale měly alespoň uznávat jako profilovou část „zkoušky z dospělosti“ s tím, že držitelům mistrovské zkoušky by pak stačilo dodělat si maturitu z ostatních společných předmětů.

Zkouška jako garance kvality

Podle Asociace malých a středních podniků, která na přípravě zkoušky s ministerstvem školství už několik let spolupracuje, by měla pomoci napravit vztah Čechů k řemeslu zároveň dopřát šikovným lidem v jednotlivých řemeslných oborech určitou prestiž a jejich zákazníkům garantovat kvalitu služeb. Ministerstvo školství si od změny slibuje také větší zájem o řemeslo ze strany mladých lidí. Mladá generace řemeslníků totiž v tuto chvíli na trhu zoufale chybí.

Diskuze