Podnikání

Živnostníci si opět sáhnou hlouběji do kapsy. Zvýší se zálohy na povinné pojištění.

Libuše Dočekalová

Zvýší se zálohy na povinné pojištění.

Minimální zálohy na důchodové pojištění osob samostatně výdělečně činných se počátkem příštího roku vůbec poprvé přehoupnou přes dva tisíce korun. A více si vezme i zdravotní pojišťovna.

Osobám samostatně výdělečně činným se v roce 2017 zvýší minimální zálohy na sociální pojištění, a to ze současné částky 1 972 korun na 2 068 korun.

„Zaměstnaným lidem se na sociální pojištění strhává měsíčně 6,5 procenta z hrubé mzdy, další peníze, odpovídající 25 procentům hrubé mzdy, za ně platí zaměstnavatelé. Osoby samostatně výdělečně činné platí celé pojistné sami s tím, že vyměřovacím základem je polovina jejich příjmů po odečtu výdajů. Sazba sociálního pojištění pak dělá 29,2 procenta z tohoto vyměřovacího základu,“ vysvětluje Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Lidí, kterých se tato povinnost týká, v Česku v poslední době přibývá. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) mělo koncem letošního června povinnost platit zálohy na důchodové pojištění 663 tisíc OSVČ, což je o 7 tisíc více než v roce 2015. Komu ČSSZ nestanoví na základě daňového přiznání zálohy vyšší, ten musí platit právě alespoň ty minimální.

Vzrostou i zálohy na zdravotní pojištění

Živnostníkům se v příštím roce zvednou také zálohy na zdravotní pojištění. Místo současných 1823 korun budou muset posílat 1912 korun. Stejné tak pro příští rok zůstane pouze nemocenské pojištění, které je pro živnostníky dobrovolné a jeho minimální výše činí 115 korun.

Diskuze