Revue

Jezdíte škodovkou?Podívejte se, jak rychle ztrácí svou hodnotu.

Libuše Dočekalová

Podívejte se, jak rychle ztrácí svou hodnotu.

Jakmile sedneme do nového auta, okamžitě klesá jeho prodejní hodnota. Za „držáky“ jsou v tomto směru na tuzemském trhu považované vozy značky Škoda. I na nich je ale každý měsíc jízdy znát.

Při koupi některého z modelů mladoboleslavské Škodovky hraje často roli i skutečnost, že si tyto vozy v průběhu provozu drží svoji zůstatkovou hodnotu na vysoké úrovni. Majitelé si od nich slibují, že je v budoucnu prodají výhodněji než auta jiných značek.

Za čtyři roky poloviční hodnota

Tím, jak rychle hodnota „škodovek“ v praxi skutečně klesá, se podrobně zabývala společnost Audatex Systems. Podle její aktuální analýzy se nejvýraznější rozdíly oproti srovnatelným modelům jiných značek projeví po třech letech od pořízení. Po čtyřech letech jsou modely značky Škoda obvykle zhruba na polovině své původní hodnoty.

Vozy značky Škoda patří v Česku suverénně k nejprodávanějším.

Na prvním místě je Octavia

Podíváme-li se na konkrétní výsledky nejprodávanějších modelů, tak všeobecně nejvyšší zůstatkové hodnoty nabývají podle analýzy modely Octavia a Superb. Model Octavia má po prvním roce provozu a „nalítaných“ 20 tisících kilometrech zůstatkovou hodnotu na 78,35 % a téměř stejně je na tom i model Superb. Octavia se „drží“ i v dalších letech provozu, kdy má například pětileté vozidlo s najetými 100 tisíci kilometry hodnotu přesahující 43 % původní ceny. Takto „starý“ Superb s dieselovým motorem má hodnotu o 3 % nižší.

A jak je na tom Fabia, jakožto nejprodávanější model a stálice na tuzemském trhu? V jejím případě činí zůstatková hodnota po prvním roce 77,67 %, po pěti pak letech 42 %.

Diskuze