Podnikání

Řemeslníci vyhlásili válku hodinovým manželům!

Libuše Dočekalová

Řemeslníci vyhlásili válku hodinovým manželům!

Takzvaní hodinoví manželé jsou v Česku populární. Z pohledu klientů částečně „zalepili“ nedostatek řemeslníků na trhu. S chystanou novelou živnostenského zákona na ně ale nejspíš dopadnou značná omezení.

Malíři pokojů, instalatéři, truhláři a další řemeslníci si stále hlasitěji stěžují na všestranné pomocníky v domácnosti, pro které se v posledních letech vžilo značení „hodinoví manželé“. Firem, které nabízejí tyto služby, je na trhu už minimálně několik desítek. Tradičním řemeslníkům vadí, že kvůli nim přicházejí o zakázky. Navíc prý hodinoví manželé často poskytují služby, na které by správně měli mít speciální kvalifikaci. Toto stanovisko oficiálně přijala také Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) a nyní usiluje o to, aby činnost hodinových manželů regulovala novela živnostenského zákona.

Šedá zóna se rozrůstá

Předseda AMSP ČR Karel Havlíček v této souvislosti upozorňuje na skutečnost, že v Česku roste počet lidí, kteří podnikají v oblasti odborných řemesel bez jakékoliv kvalifikace, garance bezpečnosti nebo kvality. „Například právě podíl takzvaných hodinových manželů na dodávkách činí podle naší analýzy již 20 procent. To přináší nejen pokles kvality řemeslné práce, ale roste tím i podíl šedé ekonomiky. Dodavatelé nemohou řádně vykázat dodávku, ke které nemají oprávnění,“ uvedl k tomu.

Jen některé činnosti

Požadavek asociace, aby živnostenský zákon přesně vymezil, jaké služby mohou hodinoví manželé vykonávat a jaké ne, už obdrželo ministerstvo průmyslu a obchodu, které na novele pracuje. Novela je v tuto chvíli v připomínkovém řízení a vláda by se jí mohla zabývat už letos na podzim.

A jak by vlastně omezení hodinových manželů mělo vypadat? Karel Havlíček to v rozhovoru pro Radiožurnál shrnul tak, že není problém, aby například posekali trávník nebo umyli okna, ale neměli by například pracovat s elektřinou, provádět náročnější instalatérské práce nebo třeba malovat pokoje. Ten, kdo vykonává stejné činnosti jako klasický řemeslník, měl by mít stejné i živnostenské oprávnění.

Diskuze