Podnikání

V Praze a Brně už se před berňákem neschováte!

Renata Lichtenegerová

V Praze a Brně už se před berňákem neschováte!

Sídlo firmy v české či moravské metropoli mělo z pohledu podnikatelů jeden podstatný benefit, a to nízkou pravděpodobnost návštěvy z finančního úřadu. Tato „výhoda“ oproti konkurenci v menších městech má ale skončit. Úředníci z celé země budou díky změně zákona moci vtrhnout kamkoliv.

Už jen na podpis prezidenta v tuto chvíli čeká novela zákona č. 456/2011 Sb., o Finanční správě ČR, která mimo jiné zahrnuje celostátní územní působnost finančních úřadů. V praxi to bude znamenat, že všechny finanční úřady budou moci provádět daňovou kontrolu u všech daňových subjektů. Jinými slovy do kanceláře v centru Prahy klidně zavítá úředník z Aše. Ministerstvo financí si od této změny slibuje vyrovnání podmínek firem sídlících ve velkých městech, kterých úředníci stíhají prověřit jen malé procento ročně, s těmi, které mají sídla v menších městech a na venkově.

Stovky firem, jedna adresa

Pražskou adresu má podle aktuální analýzy poradenské společnosti Bisnode 44 procent tuzemských firem, tedy 193 tisíc společností, což v přepočtu představuje 15 firem na 100 obyvatel. Celorepublikový průměr (po vyloučení Prahy, která statistiky výrazně zkresluje) přitom činí pouze 2,6 firmy na 100 lidí. Jediným dalším tuzemským městem s nadprůměrným počtem firem je Brno, kde sídlí 4 společnosti na 100 obyvatel. Není přitom tajemstvím, že právě nízká pravděpodobnost kontroly z finančního úřadu je pro mnohé firmy motivací, aby sídlily ve velkém městě, i když ve skutečnosti působí jinde. Často jsou k tomuto účelu využívány takzvané virtuální kanceláře, kdy mají na jedné adrese sídlo stovky subjektů.

Adresa už není podstatná

Finanční správa už ale není proti tomuto nešvaru tak bezmocná jako dříve. Přesto, že ještě čeká na konečné přijetí zmínění novely, od začátku loňského roku už má možnost takzvané delegace, tedy změnit konkrétním firmám správce daně právě podle toho, kde tyto subjekty skutečně působí. Do letošního července se tak se svým novým správcem daně seznámilo 1 970 daňových subjektů z pražských virtuálních sídel a dalších 771 firem tento osud brzy čeká. „Některé daňové subjekty navíc po té, co se dozvěděly o zahájení řízení o delegaci, dobrovolně změnily své sídlo zapsané v obchodním rejstříku. Delegace tak v několika desítkách případů nakonec nemusela být provedena,“ dodává k tomu mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová s tím, že delegace v praxi neznamená skutečné stěhování sídla firmy, pouze onu změnu správce daně.

Nikdo už se neschová

Od začátku roku 2015 se firmy proti tomuto rozhodnutí nemají možnost bránit žádnými opravnými prostředky. Jedinou možností je podat žalobu ke správnímu soudu. Možnost delegace podle Petlachové finanční správě zůstane i poté, co vstoupí novela zákona o Finanční správě ČR v platnost. Praxe pak ukáže, zda ji budou úředníci nadále využívat, nebo bude stačit, že si berňák může posvítit na kohokoliv odkudkoliv.

Diskuze