Podnikání

Konec farmářských trhů?Vláda zamítla výjimku z EET pro trhovce.

Renata Lichtenegerová

Vláda zamítla výjimku z EET pro trhovce.

Pro ovoce a zeleninu zas jen do supermarketu? Snaha ministra zemědělství, aby se prodejci na farmářských trzích nemuseli povinně zapojit do elektronické evidence tržeb, nepadla na úrodnou půdu.

Marně se ministr zemědělství Marian Jurečka a poslanec Jaroslav Klaška (oba z KDU-ČSL) snažili vyjednat pro prodejce na farmářských trzích výjimku z povinného zavedení EET. Vláda jejich návrh zamítla. Podle ministerstva financí by se jednalo o „nesystémovou výjimku“ bezdůvodně zvýhodňující jen úzkou část podnikatelů.

Problém zejména na venkově

Jak ale upozorňuje předseda Asociace farmářských tržišť ČR Jiří Sedláček, právě pro tuto „úzkou skupinu“ lidí, může být zavedení EET důvodem, aby na svou činnost zcela zanevřeli. „Povinnost EET rozhodně přinese obtíže mnoha poctivým pěstitelům a zkomplikuje jim prodej i prostředí trhu. Považujeme také za diskriminační to, že všichni budou povinni si nyní platit internetové připojení, což znevýhodňuje zejména lidi na venkově a také ty starší, pro ně to bude rozhodně signál spíše úplně skončit,“ konstatuje.

Nikdo nechce stát ve frontě

Je také velice pravděpodobné, že pěstitelé, kteří budou v prodeji na farmářských trzích pokračovat, budou v řadě případů muset zdražit, což značně sníží jejich konkurenceschopnost vůči supermarketům. Nejde přitom jen o náklady spojené se zavedením EET, ale také o skutečnost, že tisk účtenek a čekání na odpověď systému může prodeje značně zpomalit. Dlouhé fronty na ovoce a zeleninu jsou přitom něčím, co už zákazníci dávno odmítají akceptovat.

Už se to blíží

EET dopadne v první řadě na hotely a restaurace, a to od začátku prosince tohoto roku. Velkoobchod a maloobchod přijdou na řadu o čtyři měsíce později, tedy v březnu 2017. Proti zavedení EET se postavila opozice, která podala návrh na její zrušení k ústavnímu soudu.

Diskuze