Podnikání

Kontrolní hlášení.Od září se některým podnikatelům ještě více prodraží!

Renata Lichtenegerová

Od září se některým podnikatelům ještě více prodraží!

Absurdita roku frčí dál. Několik miliard korun investovaly české firmy do toho, aby mohly pravidelně odevzdávat kontrolní hlášení k DPH. Součástí novinky měly být i tučné pokuty za pochybení, které se nakonec dočkaly odkladu a novely. Jenže září se blíží a s ním i první finanční postihy podnikatelů!

Hospodářská komora nedávno vyčíslila náklady, které tuzemským firmám vznikly v souvislosti s kontrolním hlášením k DPH. Nejmenší firmičky podle ní zpravidla vydaly několik tisíc korun (většinou do 10 tisíc), ty větší pochopitelně mnohem víc. U třetiny velkých podniků přesáhla tato investice dokonce částku 100 tisíc korun. Celkově pak tuzemští podnikatelé strávili vyplňováním kontrolního hlášení 2,5 milionu hodin. Za pozitivní většina z nich považuje alespoň skutečnost, že zatím nedošlo na původně „slibované“ finanční postihy za pozdní odevzdání a další pochybení. To se ale má brzy změnit.

Babiš uznal chybu

Pokuty, které zákonodárci u kontrolních hlášení nastavili, se staly terčem kritiky ještě předtím, než vůbec podnikatelé začali hlášení podávat. A ministerstvo už na přelomu roku uznalo, že sankce jsou příliš přísné. Finanční správa proto od začátku roku neudělila jedinou sankci a čeká na novelu, která sankce zmírňuje. „Změní se například lhůta pro reakci na výzvu z pěti kalendářních na pět pracovních dní. V případě pokuty ve výši tisíc korun za pozdní podání hlášení bude tolerováno jedno pochybení pro daný kalendářní rok. Navíc se v zákoně objeví možnost prominutí pokuty, která dosud chyběla,“ shrnují v tiskové zprávě odborníci portálu www.eDane.cz, kde si mohou poplatníci zadat zpracování daňového přiznání.

Cena za chybu

Podle posledních zpráv má novela začít platit od září a tudíž je se začátkem podzimu možné očekávat i první finanční sankce pro podnikatele, kteří při podání kontrolního hlášení pochybí. S jak vysokými postihy vlastně zmíněná novela počítá?

  • 1 000 korun by měl zaplatit ten, kdo podá kontrolní hlášení pozdě, ale zároveň jej dodatečně podá bez vyzvání správce daně. Tato pokuta bude podnikateli automaticky odpuštěna v prvním takovém případě za jeden kalendářní rok.
  • 10 tisíc korun zaplatí podnikatelé za pozdní dodání kontrolního hlášení v náhradní lhůtě na základě výzvy úřadu.
  • 30 tisíc korun je hrozící sankce pro plátce, kteří nevyhověli výzvě úřadu na změnu, doplnění nebo potvrzení údajů v hlášení.
  • 50 tisíc korun bude platit firma, která kontrolní hlášení nepodá ani v náhradní lhůtě.

Diskuze