Podnikání

Bídná platební morálka Čechů.V létě je ještě horší. Zkrachuje řada malých firem.

Libuše Dočekalová

V létě je ještě horší. Zkrachuje řada malých firem.

Že vám v létě klienti neplatí? Nejste v tom sami. Obecně bídná platební morálka Čechů se podle odborníků v letních měsících ještě zhoršuje. Doplácejí na to především ty nejmenší firmičky. Některé to do konce prázdnin zabalí.

K letním trendům v Česku bohužel patří i pozdní hrazení faktur. „Řada lidí jednoduše raději vyrazí na dovolenou a peníze na zaplacení závazků jim potom chybí. Doba splatnosti faktur se v létě takřka zdvojnásobuje a některé pohledávky se stávají nevymahatelnými,“ konstatuje Tomáš Medřický, autor projektu Epohledávky.cz.

Vybrakovat úspory, nebo skončit

Prodlužující se doba splatnosti faktur komplikuje podnikání zejména drobným živnostníkům. Loni zahájilo podnikání 54 tisíc fyzických osob, což je nejméně za posledních deset let. Zároveň bezmála 51 tisíc živností zaniklo. Velmi častým důvodem jsou podle průzkumů právě neuhrazené faktury. Navíc řada živnostníků se své pohledávky nesnaží vymáhat, jednoduše podnikání raději ukončí.

„Léto je pro mnoho živnostníků těžkým obdobím. Nezaplacené faktury se kupí, nových zakázek je méně než v ostatních měsících a často se stane, že výdělek nepokryje ani náklady. Řada živnostníků tak letní období překlene jen díky úsporám. Ti, kteří je nemají, musí podnikání ukončit,“ potvrzuje Milan Baš, majitel společnosti ADBA zaměřené na stavební práce.

Platba počká do podzimu

Co se hrazení faktur v době splatnosti týče, je v tuzemsku obecně situace dosti špatná. Až třetina českých firem totiž platí faktury po splatnosti. Průměrně platí tuzemští podnikatelé své závazky do 45 dnů. „Platební morálka v Česku se řadí k nejhorším v Evropě a během letních měsíců se ještě výrazně zhoršuje,“ pokračuje Medřický. Obecně podle něho platí, že procento úspěšnosti se výrazně zvyšuje, pokud věřitel přistoupí k vymáhání rychle, nejlépe do tří měsíců po splatnosti. Za tímto časovým horizontem úspěšnost vymáhání dluhu dramaticky klesá.

Diskuze