Podnikání

Služební cesta v létě? Pak počítejte s kontrolou z berňáku!

Libuše Dočekalová

Služební cesta v létě? Pak počítejte s kontrolou z berňáku!

V prosluněných dnech může člověk snadno nabýt dojmu, že úředníci mají vesměs dovolenou a po nikom „nejdou“. Jenže opak je pravdou! Právě období letních prázdnin totiž finanční úřad sleduje velmi pozorně. Nedávejte mu zbytečně záminku ke kontrole.

Co se letních měsíců týče, zajímá se berňák mimo jiné to, zda si podnikatelé nezahrnují soukromé zájezdy do daní. Každý rok se o to pokusí tisíce Čechů, některým to projde, jiní si tím do firmy „pozvou“ kontrolu. Pak se touha ušetřit nějakou tu korunu může naopak pořádně prodražit.

Nejčastější chyby

„Největší chybou, které se podnikatelé při účtování, služebních cest dopouštějí, je uplatnění více letenek nebo ubytování pro všechny rodinné příslušníky v nákladech. Při služební cestě je standardní samostatně koupená letenka a hotel vybraný podle firemních postupů. Všechny zahrnuté náklady je pak důležité mít doložené náležitými doklady, například fakturou za letenky, účty z restaurací a podobně,“ říká k tomu Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.

Ze strany podnikatele se přitom nemusí jednat přímo o úmysl zahrnout si do daní něco, co tam nepatří. Už samotný fakt, že podnikatel jezdí na služební cesty výhradně během letních prázdnin, zvyšuje pozornost finančního úřadu a může mít za následek podrobnou kontrolu. Pozornost úředníků dále vzbuzuje účet za zájezd s cestovní kanceláří, byť je třeba jen pro jednu osobu. Na dovolenou totiž jezdí 11 procent Čechů samo a ani takovou dovolenou není možné v daňovém přiznání uplatnit.

Jeden oběd nestačí

Služební cesty v letním období mají zkrátka kontroloři v hledáčku víc než po zbytek roku. Pokud chce mít podnikatel jistotu, že nebude mít později s finančním úřadem problémy, měl by v cestovním příkazu uvést podrobný program zahraniční cesty. Ten může obsahovat i informace, s kým a kde podnikatel jednal. Pracovní setkání během rodinné dovolené je samozřejmě možné, ale rozhodně k odečtení nákladů na týdenní pobyt u moře nestačí. Takové pokusy jen přitahují pozornost kontrolorů.

„Zato v případě, že podnikatel musí během dovolené vyřešit pracovní záležitosti a potřebuje například připojení k internetu, nebo se dokonce musí z dovolené předčasně vrátit, náklady s tím spojené už pracovními výdaji samozřejmě jsou,“ pokračuje Štarmanová.

Výdaje za jednu osobu

Shrneme-li to, nezaleží na tom, zda během své dovolené intenzivně pracujete (jako koneckonců třetina Čechů). Rozhodně to ještě není důvod plést si rodinné pobyty se služební cestou. Pokud je podnikatel v zahraničí na služební cestě, není samozřejmě problém uplatnit v nákladech účtenky za nocleh, cestu, parkovné auta a další výdaje spojené s jeho pracovními povinnostmi. Použitelné jsou však pouze účty za jednu osobu, ne za celou rodinu. Doklady musí být striktně rozdělené na výdaje související s podnikáním a ty ostatní, které už v daních nemají co dělat.

Diskuze