Příběhy

Radek ZachariášSkromný švec, který obouvá nejbohatší nohy Česka

Dagmar Klimovičová

Skromný švec, který obouvá nejbohatší nohy Česka

„Až přijedete do vesnice, zahněte doprava, potom hned doleva a na konci ulice už na vás budu mávat.“ Bylo to přesně tak, jak řekl. Na konci krátké ulice v malé obci Felbabka stál štíhlý muž v ševcovské zástěře a dřevácích.

Když se zahledíte do tváře Radka Zachariáše, máte pocit, že ten obličej odněkud znáte. V ruce drží iPhone 6 Plus, na nose má brýle, které nosil Steve Jobs a vůbec vypadá jako jeho dvojník. Po chvilce rozhovoru zjistíte, že stejně jako stvořitel fenoménu Apple, se i on dostal ve své profesi na absolutní špičku. Jeho boty jsou vyprávějí příběh o snu, který se sice nezdál, ale přesto splnil.

Na základní škole Radek Zachariáš netušil, co chce dělat. Chvíli uvažoval o profesi uměleckého kováře, ale rodiče ho nakonec poslali vyučit se mechanikem. Prý aby měl maturitu. Nějakou dobu pracoval na údržbě v pražském Motorletu, kde se naučil vyrábět kovové podpatky a kam za ním chodily první zákaznice. „Dobrý údržbář se pozná tak, že mu stroje pracují a on má čas dělat fušky,“ usmívá se Zachariáš a dodává, že se mu líbilo, že za ním a jeho kolegy chodily do továrny ženy nechávat si opravovat boty. Ostatně u žen obdivuje nejvíc právě nohy a trochu ho mrzí, že dámské zákaznice jsou v menšině. Vytvarovat dámskou botu je totiž mnohem obtížnější, protože dámské botky se šijí více „na tělo“ než pánské. „Někdy je potřeba až osm zkoušek, než bota dokonale padne,“ říká Zachariáš.

Pak přišla revoluce a on pocítil touhu začít pracovat sám na sebe. Začal spravovat boty v pronajatých sklepních prostorech a cestou pokus omyl se dostal až do vlastní dílny ve Felbabce nedaleko středočeských Hořovic. Vyrobí průměrně dvoje boty do měsíce jejichž cena začíná na 45 tisících korunách. Na otázku jako dlouho trvá ušít jedny boty, odpoví, že přibližně 60 hodin.

Ševcovská alchymie

Pokud zákazník přichází úplně poprvé, stráví s panem Zachariášem příjemné odpoledne. A pokud nemá o svých budoucích botách jasnou představu, možná víc než jedno. „Nejprve změřím zákazníkovi nohu a nechám vyrobit dřevěná kopyta. Podle nich ušiju zkušební botu z obyčejné kůže, ve které zákazník nějakou dobu chodí, aby zjistil, zda mu na noze sedí správně. Teprve potom ušiju finální boty. Šiju většinou z většinou z telecí kůže, i když já osobně mám nejradši krokodýla,“ vysvětluje Zachariáš výrobní postup. Kopyta si nechává vyrábět u Zlína a kůži nakupuje od renomovaných výrobců v zahraničí. Vrchové kůže převážně od francouzské koželužny Tannerie d'Annonay a spodkové kůže u německé firmy Rendenbach. Jeho snem není obout celý svět, ale aby ho jeho zákazníci milovali stejně jako Steva Jobse.

V roce 2013 získal Radek Zachariáš třetí místo v celostátním finále soutěže „Živnostník roku 2013". O rok později přestává být živnostníkem a zakládá firmu ZACHARIAS s.r.o..Nyní je na cestě v budování značky a má před sebou další významný krok. Z malebné dílny ve středočeské Felbabce se stěhuje zpátky do Prahy, kde začne novou etapu svého podnikání. Ještě letos na podzim otevře showroom Zacharias, jakousí výkladní skříň značky. Boty si zde sice nekoupíte, ale budete ji je zde moct objednat. Na ty svoje boty se podle Zachriáše totiž vyplatí počkat.

Diskuze