Názory

Podnikatelé hodnotí kontrolní hlášení:Včera nám sebrali sůl a zítra nám budu holit hlavy?

Redakce

Včera nám sebrali sůl a zítra nám budu holit hlavy?

Hláška Jana Wericha z filmu Byl jednou jeden král je sice už více než šedesát let stará, podle některých podnikatelů ale naprosto přesně vystihuje jejich současnou situaci. Naráží tak na stále se zvyšující byrokratickou zátěž, která se pro leckoho stává neúnosnou. O strach z obnažených hlav se zasluhuje především nepopulární kontrolní hlášení. Příběhy kontrolního hlášení v praxi skutečně nejsou nijak veselé…

„Kromě toho, že se zvedly náklady na účetní, pociťujeme i dopad na její flexibilitu. Jednoduše má mnohem více práce. Argument, že vše zvládnou účetní programy, je veskrze lživý. Účetní program za vás např. nevyřeší komunikaci s protistranou, která udělala ve výkazu chybu v dokladu (a stačí napsat o nulu více ve variabilním symbolu), již vás finanční úřad nutí řešit. Pokud je problém s včasným vyřešením, na což stačí, aby si účetní protistrany vzala dovolenou, tak se můžete připravit na kontrolu,“ sdílel svůj poznatek na sociální síti podnikatel Petr Garský, jehož společnost Weby24 se specializuje na tvorbu webových stránek a e-shopů, webdesign a online-marketing.

S každým dalším měsícem a s každým dalším podáním podnikatelé řeší nové a novější nesrovnalosti, jichž byli dosud ušetřeni. A to něco stojí. Hlavně čas. A jak známo, čas jsou peníze. „Z vlastní zkušenosti to je o 20% více času ve výkazech hodin zaměstnanců při zpracování obdobného přiznání k DPH,“ reaguje ve facebookové skupině Podnikatelé a živnostníci podnikatelka Lída Krátká. Její slova potvrzuje i účetní Bohuslav Mraček: „Kontrolní hlášení mi prodloužilo čas na zpracování DPH o 13 hodin měsíčně. Svým klientům jsem službu nezdražil, protože při jednání s nimi jsem pochopil, že je to neprůchozí cesta. Takže více práce za stejně peněz,“ píše smířeně s tím, že již zpracoval kolem osmdesáti kontrolních hlášení. „Výzvu od finančního úřadu jsem dostal zatím jen jednu. Velice rychle jsem ji vyřešil. Člověk si zvykne na všechno i na kontrolní hlášení,“ dodává. Řada účetních na rozdíl od Mračka ceny zvedla. „To mi nevadí. Vadí mi na celé legraci jen dvě věci, to, že mě to stojí min. jeden celý den nesmyslné administrativy a dále to, že to nic neřeší. Ti, co dělali s DPH kraviny, je budou dělat stále, jen mnohem levněji, když je dnes s.r.o. za 1,- Kč. Je to jen otravování obyčejných smrtelníků,“ myslí si diskutující.

Kdo nakonec bude chodit s holou hlavou, neřkuli sklopenou?

Diskuze