Názory

Firmy sužuje nedostatek zaměstnanců. Co je může spasit?

Alexandra Udženija

Firmy sužuje nedostatek zaměstnanců. Co je může spasit?

Rodinnému výrobnímu podniku se poslední roky daří. Ekonomika roste, víc se spotřebovává, kurz je podhodnocený a v zahraničí je o české kvalitní výrobky slušný zájem. Co víc si přát. V rodinném kruhu se rozhodne, že je třeba rozšířit výrobu. Brzy však zjistí, že nemohou sehnat schopné lidi a musí odmítat nové objednávky. Firmy mi jistě dají za pravdu, že zákazníci jsou čím dál náročnější. Zatímco dříve se tlačilo na velkovýrobu unifikovaného produktu za účelem snížení ceny, dnes chce každý odběratel individualizovaný výrobek za velkovýrobní cenu.

Do takových situací se dostává velké množství malých a středních podniků a jejich problém má společného jmenovatele – nedostatek kvalifikované pracovní síly na trhu. Aniž by se ekonomika přehřívala, tak v současném růstu se stávají kvalifikovaní zaměstnanci nedostatkovým zbožím.

Všichni eurohujeři ihned namítnou, že do budoucna to lze vyřešit přísunem uprchlíků a přílivem pracovníků z Ukrajiny – jednak má toto potenciální řešení velká bezpečnostní rizika a navíc do budoucna budou nejvíce potřeba kvalifikovaní, úzce specializovaní nebo vysoce vzdělaní zaměstnanci. Jiní by navrhli rozhazovat všemi směry vysokoškolskými diplomy, aby se “kvalifikovanými a vzdělanými” naoko stali všichni, kdo mají nějaký titul.

Přičemž řešení, které postupně prostupuje nevyspělejšími ekonomikami svět a může být mnohem elegantnější, sofistikovanější a prozíravější. A jmenuje se Průmysl 4.0. Mluví se další o průmyslové revoluci.

Řeč je především o používání moderních technologií, automatizovaného a propojeného systému do výroby, která se stává efektivnější, výkonnější a zároveň individualizovanou. Zákazníci stále více požadují individuální vzhled či parametry jinak třeba stejného produktu.

Nové trendy však přinášejí i obavy. Nejčastěji spočívají v možném zvýšení nezaměstnanosti, ve strachu, že roboti nahradí lidskou práci. Ve všech známých projektech, kde se aplikoval Průmysl 4.0, však neodešel ani jeden zaměstnanec. Elegance spočívá v tom, že zaměstnanci budou potřeba vždy a jejich počet se nesníží.

Na druhou stranu se mnozí přesunou ze zcela monotónní ruční práce na kvalifikovanější práce obsluhy a nastavování výrobních robotů či vyšší nebo kreativnější pozice, které jsou i lépe platově ohodnoceny, často na základě úspor, které automatizace výroby přinese. Ovšem za předpokladu, že jsou na to všichni připraveni a tehdy, když se jedná o postupný a cílený proces.

Průmysl 4.0 však může do budoucna přinést obrovskou konkurenční výhodu těm, kteří začnou jako první a krok za krokem.

Doplňkovým řešením je samozřejmě tolik potřebná reforma zákoníku práce. Přibývá lidí, kteří by rádi flexibilně nabídli svou práci více firmám najednou, protože mají nadání na více věcí a umí si organizovat čas. Firmy jsou ale často brzděny nadměrnou byrokracií, příkazy, kontrolami a omezeními a raději se poohlíží po stabilních “jednoúčelových” zaměstnancích. Vývoj ale směřuje jinam.

Firmy se zatím mohou začít poohlížet po nových technologiích a vzdělávání svých zaměstnanců. Zaměstnanci si již nevystačí se vzděláním na začátku kariéry, ale důležité bude celoživotní vzdělávání nejen pro vysokoškoláky, ale pro většinu pracovních pozic v průmyslu i službách. Pokud se na nový trend připravíme včas, budeme z těchto změn těžit. Pokud ne, připraví se jiní.

Diskuze