Podnikání

Padělané výrobky už se netýkají jen světových značek.Válku s fejky vedou i čeští výrobci!

Renata Lichtenegerová

Válku s fejky vedou i čeští výrobci!

Oblečení, módní doplňky, boty nebo kabelky. To vše je již tradičním sortimentem nelegálních výrobců. Ti ale v posledních letech rozšiřují svůj záběr a stále ve větší míře kopírují průmyslové zboží, například ložiska, ale také automobilové součástky či dokonce náhradní díly k traktorům. Padělatelům nahrává především neustále se rozvíjející internetové obchodování, které jim poskytuje anonymitu.

V polovině května navštívila Česká obchodní inspekce (ČOI) tržnici ve Strážném na Prachaticku. Našla tam 700 padělků v hodnotě dvou milionů korun, převážně napodobenin oděvů, obuvi, brýlí, pásků, peněženek nebo kabelek. Jedná se pochopitelně jen o zlomek falsifikátů, které každým rokem v zemi odhalí. Právě textilní výrobky nebo obuv ale nelegální výrobě stále dominují.

Své o tom vědí i poctiví výrobci, například firma KAMA, která se zaměřuje na výrobu čepic a sportovního zimního oblečení. „Stále nás kopírují, respektive stává se, že najdeme úplně zkopírovaný vzor, ale bývá to špatně ušité a z nekvalitních materiálů. Dokonce se nám stalo, že jsme našli napodobeniny našich výrobků na mnichovském veletrhu ISPO, kde se každoročně setkáváme se zahraničními odběrateli. Někdo nás upozornil, že se tam nachází stánek, kde prý mají naše čepice. Tak jsme se tam šli podívat. Byli to Číňané a vůbec jim to nepřišlo divné, že nabízejí kopie našich věcí. Říkali, že si to jejich zákazník tak přál, že někde nakoupil naše čepice a objednal si u nich jejich výrobu. Oni v tom nevidí žádný problém, že by se to nemělo,“ uvedla v rozhovoru pro Živnostenské listy zakladatelka firmy Mahulena Pertlová. S padělky se setkal dokonce i český výrobce mistrovských houslí Tomáš Pilař. „Stalo se mi, že sem přinesla rodina housle na opravu v domnění, že jsou od nás. Byly to padělky, na pohled podařené. Číňani dokážou okopírovat i ty nejmenší detaily, nástroj vypadá stejně, ale nehraje tak, jak by měl,“ krčí rameny Tomáš Pilař s tím, že bojovat se proti tomu nedá. „Neřeším to. Housle jsou investice, kdo to s nimi myslí vážně, si padělané nekoupí,“ dodává.

Z tržnice do e-shopu

Jedním z aktuálních trendů nelegální výroby, respektive odbytu její produkce, je využívat anonymity internetu. Zatímco dříve se padělané zboží vyskytovalo hlavně na tržištích, kde bylo snadno odhalitelné, dnes se prodej ve velkém přesouvá do e-shopů a na sociální sítě. Ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný varuje, že online nákup má svá specifika. „Pokud někdo chce zboží přes internet koupit, měl by si prodávajícího důkladně prověřit a v případě jakýchkoliv pochybností od koupě ustoupit,“ konstatuje.

Podle odborníků existují i další způsoby, jak vytušit podezřelou nabídku. Kromě podezřele vypadajícího e-shopu to může být také velmi nízká cena. Riziko ale podle nich hrozí i v kamenných obchodech, především u neautorizovaných obchodníků. „Tam by měl zákazníka upozornit třeba způsob balení výrobku a jeho zpracování. Pokud se má jednat o originál a například krabička je už na první pohled potištěná špatně, kupující by měl zpozornět,“ říká k tomu Hana Prudičová z Generálního ředitelství cel.

Česká ložiska z Indie

V posledních letech se na trhu také stále ve větší míře objevují padělky průmyslového zboží. Jeden z posledních případů odhalených falzifikátů se týkal brněnské firmy ZKL, vyrábějící ložiska. „V minulých týdnech se indické policii podařilo zabavit přímo u několika výrobců ve městě Surat ložiska v hodnotě 610 tisíc korun,“ popsal čerstvý případ výkonný ředitel společnosti Jiří Prášil. Firma se podle něho s paděláním svých výrobků setkává pravidelně. Problémy jsou zejména v Asii, hlavně v Nepálu a právě Indii, kde proběhl poslední zásah. „Před několika lety ale celníci odhalili i kontejner směřující z Číny na sousední Slovensko,“ konstatuje Prášil s tím, že problém padělků se týká také Evropy.

Kromě ložisek se odborníci v poslední době setkávají také s padělky dalších strojírenských produktů. Celkem rozšířené už jsou falzifikované náhradní díly na osobní a nákladní automobily. V roce 2014 celníci vůbec poprvé zachytili přes deset tisíc kusů náhradních součástek k traktorům Zetor. Padělatele obvykle neodradí ani milionová pokuta za přestupek nebo desetimilionová pokuta za správní delikt, které mohou celníci uložit.

Diskuze