Názory

EET z Chorvatska?Šmírovat už umíme. Ať nás raději naučí pálit rakiji!

Radomil Bábek

Šmírovat už umíme. Ať nás raději naučí pálit rakiji!

Vzorem ctnostné ekonomiky a dokonalého výběru daní nám má být Chorvatsko. Pokud jsme dříve toužili po něčem chorvatském, byla to tak maximálně rakije, moře a lepší počasí. Ministr financí Andrej Babiš se nás snaží přesvědčit, že jsou to právě Chorvaté, kdo by měl Evropu učit o ideálním výběru daní. V dnešním světě je, zdá se, možné ledacos.

V červnu loňského roku si pozval chorvatského ministra financí Lalovace, aby podpořil páně Babišovy výroky o tom, jak je EET báječná, jak se vybere více na daních, jak to vůbec nezatěžuje živnostníky a jak to pro ně není nebezpečné. Zajímavé je, že po této návštěvě a vystoupení dnes již bývalého socialistického ministra přestal pan Babiš o Chorvatsku mluvit a přestal nám je dávat za vzor. Proč? Na to možná odpoví další řádky se slovy a výroky pana Lalovace.

Chorvat nám sdělil, že je pro něj ekonomická evidence tržeb výborná, protože přesně ví, kolik má živnostník hotovosti v pokladně, kolik vydal za den účtenek, zda se mu tržba zvyšuje, kolik prodal piva a jakého, kolik peněz má na svém účtu, zda si za své peníze koupil auto nebo něco jiného, a dokonce co živnostník dělal poslední dvě hodiny…

…to všechno a ještě více podle slov ministra financí Chorvatska Borise Lalovace vidí chorvatský stát u každého podnikatele 24 hodin denně sedm dní v týdnu.

Stát proto může podnikatele řídit, uvedl Lalovac. A to je prý cílem jejich, dnes již bývalé, socialistické vlády.

Soustavné sledování jednotlivých podnikatelů se odehrává z jednoho centra, kde jsou neustále sledovány finanční toky a jejich průběh. Podnikatele, který jakkoli vybočí, si správce daně obratem předvolá, popisoval Lalovac.

„Z jednoho centra můžeme sledovat finanční toky a jejich průběh, neshody, nesprávnosti a variability, takže si můžeme kdykoli předvolat toho podnikatele,“ uvedl Lalovac.

Někteří podnikatelé však ani netušili, že jsou sledováni ve všech souvislostech a na všech účtech. Podle jeho slov je ovšem elektronické sledování živnostníků a podnikatelů důležitý nástroj státu.

Ministr financí Boris Lalovac nám tedy sdělil, že chorvatský stát všechny sleduje a ví o živnostnících a podnikatelích úplně všechno.

Lalovac dále uvedl, stát díky tomu může řídit nejenom daně, ale může řídit i hospodářskou činnost. „Když skončí hospodářský den, vidíme, jaký obrat byl realizován a v jakých oblastech,“ popsal na konferenci Boris Lalovac. „Můžeme přesně sledovat, které jsou to aktivity, kde k tomu dochází a jakým způsobem,“ popsal výsledky on-line sledování podnikatelů v Chorvatsku. „Sledujeme nejen cash flow, ale je to sledování ekonomiky, vidíte, jak se vám pohybuje spotřeba, vidíme, že můžeme řídit nejen daně, ale můžeme řídit i určité hospodářské aktivity, protože stát má velmi důležité údaje okamžitě,“ řekl Lalovac.

„Podle nás je tohle budoucnost daňové ekonomiky. Potřebujeme sledovat každého podnikatele,“ řekl doslova chorvatský ministr financí Boris Lalovac. Podle mne je to naopak socialistická minulost, kterou jsme už zažili.

Zdá se, že pan Lalovac nechtěně poskytl panu Babišovi medvědí službu. Popsal nám, jak v Chorvatsku s radostí a usilovně sledují podnikatele, jak mají přehled o každém jejich kroku, jak mohou vše kontrolovat a dokonce řídit. A toho se ministr Babiš asi trochu lekl. Tedy, ne že by to také nechtěl. Chce, a hodně. Také pan Babiš chce vše kontrolovat, chce sledovat podnikatele a živnostníky a chce, aby jich mnoho skončilo s podnikáním. Ale nechce to říkat naplno a nahlas. Naopak, stále nám opakuje, že přece na hlášení v elektronické evidenci tržeb nebudou další údaje, než jen ty nezbytné. Tady je ovšem dobré, pamatovat si, co řekl jeden z vedoucích pracovníků IT odboru ministerstva financí ČR na konferenci o EET. Na otázku, jestli budou do systému sbírány i další údaje, například o druhu a množství prodaného zboží, odpověděl (po chvíli váhání), že zatím ne.

Je nutné stále opakovat, že elektronická evidence tržeb je Pandořina skříňka – jakmile bude otevřena a první fáze EET zavedena, je jen krůček k chorvatskému stavu permanentního sledování podnikatelů a snahy řídit hospodářství. Ani se nenadějeme a stát začne sbírat další a další údaje o chování a provozu malých podnikatelů a živnostníků. Takový nenápadný, ale účinný socialismus. To nás čeká, když se nebudeme bránit zvůli státu a snahám pana Babiše posílit svůj byznys. Jsem proti socialismu a nechci, aby nás stát šmíroval.

Diskuze