Názory

Tři důvody pro zavedení EET. Peníze, konkurence a...?

Radomil Bábek

Tři důvody pro zavedení EET. Peníze, konkurence a...?

Elektronická evidence tržeb je na spadnutí. Nevíme, jak dlouho bude moci opozice bránit přijetí zákona o evidenci tržeb. Koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL tak velmi stojí o to, aby měla kontrolu nad malými podnikateli a živnostníky, že udělá vše pro to, aby zákon parlamentem prošel.

Soudný člověk těžko pochopí, proč má být EET zavedena. Argumenty, které nám pan Babiš a spol. předkládají, jsou buď manipulativními tvrzeními bez obsahu (narovná podnikatelské prostředí, platit daně je normální), nebo jsou to čísla, která si ministr financí a jeho lidé cucají z prstu. No posuďte. EET prý navýší výběr daní. O kolik? Můžete si vybrat: 5, 7, 9, 10, 11, 10 až 12, 15, 18 miliard. To jsou čísla z veřejných výroků pana Babiše, paní Hornochové a dokonce z oficiálních dokumentů MFČR. Které z těch čísel myslí pan Babiš vážně, který údaj je správný? To nikdo neví, ale mohli bychom pokračovat. Jak drahé bude zavedení EET? Jaké budou náklady na roční provoz a údržbu EET? Kolik bude stát PR a reklama atd. atd. Vždy spousty čísel, a pokaždé jiná.

Je nutné zopakovat, že ať pan Babiš, Sobotka a další říkají cokoli, fakta jsou nevyvratitelná:

Elektronickou evidenci tržeb stát nepotřebuje, protože má všechny prostředky pro to, aby efektivně vybíral daně.

Jaké prostředky? Stát má k dispozici více než 200 pracovišť finančního úřadu. Tam pracuje asi 15 000 úředníků. Výběrem daní se zabývá téměř 5 000 celníků. Ročně vykoná Finanční správa více než 30 000 kontrol. A tak bychom mohli pokračovat.

A vztaženo k předchozím údajům, EET ani nemá nic nahradit, nemá ubýt úřadů, nemá se snížit počet úředníků nebo kontrol. Naopak. Ministerstvo financí jen pro rok 2016 přibere více než 700 nových úředníků. Navýšilo si rozpočet o 2 miliardy. Plánuje vykonat v souvislosti s EET navíc dalších 30 000 kontrol. Jen na kontrolní nákupy si naplánovalo 30 milionů ročně. Má smysl pokračovat?

Výběr daní zcela zjevně není cílem vybudování a zavedení EET. Co tedy? Proč tak umanutě a vytrvale Andrej Babiš a socialisté EET prosazují? Odpověď je celkem jednoduchá. Je ukrytá v souvislostech toho, co bude EET znamenat a jak bude fungovat.

Důvody pro zavedení EET jsou tři: Peníze, konkurence a moc

Peníze – budou se rozdělovat miliardy na vybudování a později každý rok miliardy na provoz a údržbu. A pro miliardy ročně už stojí za to se snažit.

Konkurence – EET neobyčejně prospěje korporacím, zvýší jejich možnosti v konkurenčního boji. Velcí se snadno dostanou k obchodním informacím, snadno ovládnou trh a zlikvidují nebo alespoň potlačí ty malé.

Moc – je zřejmé, že malí podnikatelé a živnostníci jsou nezávislí, neorganizovatelní a nelobbovatelní. Nedají se koupit za příspěvky, dávky, přídavky apod., proto se socialisté všech stran rozhodli znepříjemňovat jim život. Smyslem je totální dohled, likvidace trhu a konkurence a plně řízená ekonomika. Chorvatský ministr financí Lalovac, když v červnu 2015 přijel podporovat záměry pana ministra Babiše, řekl jasně, že „potřebují sledovat každého podnikatele a chtějí řídit hospodářství“.

Záměry pana Babiše a socialistů se mi vůbec nelíbí. V jednom je však musím ocenit. Jsou chytří. No řekněte, není to nadmíru chytré, zařídit to tak, aby měli dohled nad podnikateli a živnostníky, kteří si ten dohled navíc zaplatí ze svého? Jak říká pan Babiš, EET je báječná, a on vůbec nechápe, proč je někdo proti. Mne mrzí, že mne pan Babiš nepochopí, ale já jsem proti EET.

Diskuze