Zprávy

Česká firma dobyla Mont Blanc. Místo vlaječky do výšin zapíchla lavičku!

Kateřina Kotalová

Česká firma dobyla Mont Blanc. Místo vlaječky do výšin zapíchla lavičku!

Ve výšce 3 462 nad mořem se nově tyčí lavička vyrobená v Česku. Pro vrchol Mont Blancu ji zhotovila tuzemská firma Mmcité z Bílovic u Uherského Hradiště.

Česká trojcípá lavička stojí na moderní lanové stanici ve tvaru krystalu na vrcholu Hellbroner, na nějž se výletníci dostanou novou lanovkou. Lavička je vyrobená z borovice a stojí na tenkých ocelových nohách. Pro klimatické podmínky na Mont Blancu prý nebyla nijak speciálně upravovaná. V nížině by totiž podle výrobců měla vydržet to samé jako na vrcholu. Za jejím návrhem i návrhy dalších komplexů laviček pro Mont Blanc stojí tým designéra Davida Karáska. „Každý z nás teď myslí na hory a lyže, zimní sporty patří k nejoblíbenějším radovánkám nás všech v mmcité. Na hory se ale občas podívají i naše výrobky. Horní stanice nové lanovky Skyway z údolí Aosta do masívu nejvyšší hory Evropy, majestátního Mont Blancu, je nyní vybavena našimi lavičkami Woody. Masivní dřevěné bloky spojované do různých útvarů si běžně spojujeme spíš s městským prostředím, ale jak je vidět, uplatní se skvěle i v extrémních podmínkách 3642 metrů nad mořem vysoko položeného vrcholu Punta Helbronner,“ říkají v Mmcité.

Zlaté české ručičky

A mají být na co pyšní. Zakázku v řádu desítek tisíc eur získala firma v konkurenci dalších devíti špičkových výrobců venkovního vybavení. Značku Mmcité založili David Karásek spolu s kamarádem Radkem Hegmonem před jednadvaceti lety ještě coby studenti designu Vysoké školy umělecko-průmyslové. Od té doby vybavili svým venkovními mobiliáři více než tři desítky veřejných míst po Česku, Slovensku, Polsku, Španělsku a dalších zemí. Zastřešili mmj. koridory na ruzyňském letišti, vybavili pražské hlavní nádraží, jejich lavičky stojí také u budapešťského Parlamentu.

Diskuze