Příběhy

Mladý vynálezce David PaškevičSe svým 3D perem dobývá svět!

Renata Lichtenegerová

Se svým 3D perem dobývá svět!

Na druhý pokus se mladému českému vynálezci Davidovi Paškevičovi (22) podařilo uspět na crowdfundingovém serveru Kickstarter a získat tak potřebné prostředky pro výrobu speciálního 3D pera. Lidé na celém světě by tak již brzy mohli používat vynález, který začal vznikat v pokoji studenta ČVUT.

V pouhých dvaadvaceti letech sestrojil doma prototyp 3D pera, které umí kreslit do vzduchu výtvory z různých materiálů. Jedná se o jakousi ruční obdobu 3D tiskáren, díky které jeho firma mimo jiné získala ocenění Vizionář roku 2014. Dnes je český vynálezce David Paškevič o dva roky starší a chystá sériovou výrobu druhého modelu svého vynálezu. Z původního 3Dsimo se stalo 3Dsimo mini. Jak název napovídá, druhá verze výrobku se oproti první zmenšila, získala ale i některé nové funkce. Díky měnitelným nástavcům dokáže vedle kreslení například vypalovat různé vzory do kůže či dřeva, pájet či naopak řezat. Zatím jsou tyto nástavce čtyři, časem prý ale ještě přibudou další.

Tvořit i opravovat

Pero 3Dsimo mini má být užitečné nejen v dílnách kreativců, šperkařů a podobně, ale především pak v běžných domácnostech. „Přirovnal bych ho k vrtačce, kterou sice člověk použije jednou za čas, ale skoro každý ji má doma. Pomocí našeho pera si lidé budou moci opravit třeba kabely překousané od zvířat, plastové kryty mobilních telefonů či rozbité hračky. Co se utrhne či ulomí, je možné tímto perem zase spojit. A pokud vám bude chybět celý kus plastové věci, budete si jej moci nakreslit a následně připevnit, kam patří,“ přibližuje Paškevič.

Náplně, které budou ke zmíněným činnostem potřeba, jsou stejné jako pro klasické 3D tiskárny. Jedná se o standardizované struny z různých materiálů o průměru 1,75 milimetru. Pero je také možné propojit s počítači a chytrými telefony pomocí aplikací pro Windows, Android nebo iOS. To umožňuje regulovat teplotu a rychlost zařízení, takže půjde „tvořit“ i se zcela novými materiály, se kterými trh 3D tisku teprve přijde.

Z nadšení k vynálezu

Na vývoji speciálního 3D pera, který trval 18 měsíců, se podíleli čtyři technici společnosti 3Dsimo s.r.o., jenž Paškevič za tímto účelem založil. Původně ale neplánoval komerční využití svého vynálezu. Vyrobil ho totiž pro sebe.

Od patnácti let pracoval v různých firmách na výrobu železných a dřevěných modelů, kde se seznámil s obráběcími stroji, s lasery a řezačkami. Další praxi získal u společnosti, která vyvíjela elektrozařízení. „Pracoval jsem i s 3D tiskárnami a vadilo mi, jak byl ten tisk nedokonalý, většinou se to třepilo a museli jste tisknout znovu. To mě nebavilo, proto jsem ty nepovedené věci dával pod trysku a vady zalátával. Tak vznikl první prototyp pistole, která opravovala nedostatky 3D tisku,“ přibližuje Paškevič. Později vzal svůj výtvor do kroužku modelářství a robotiky, který vedl. „Děti si začaly nadšeně vyrábět různá srdíčka a podobně, tak mě napadlo, že by bylo možné pistoli využít jako kreativní nástroj,“ pokračuje. O tom, že by mohla mít i komerční využití ho přesvědčil až úspěch podobného vynálezu, amerického 3Doodleru, který byl na trhu představen zhruba rok po vzniku Paškevičova prvního prototypu.

První pokus nevyšel

Jako většina začínajících společností, které přijdou s novým vynálezem, ale nemají finance na zahájení sériové výroby, rozhodl se i Paškevič pro crowdfundingovou kampaň. Ta funguje na principu hromadného financování, kdy daný výrobek musí zaujmout co nejvíce lidí, kteří přispějí na jeho budoucí výrobu. Za to dostanou různé odměny či finální produkt.

V případě 3Dsima mini byly podporovatelům nabídnuty přímo různé sety pera, tudíž se vlastně jednalo o jeho předprodej. První kampaň na americkém crowdfundingovém serveru Kickstarter, která skončila letos v červenci, účel nesplnila. Paškevič plánoval vybrat 70 tisíc dolarů, od potenciálních kupců ale dostal příslib pouze na 41 tisíc. To znamená, že nakonec nezískal vůbec nic.

Přehodnotil tedy strategii a začal připravovat novou kampaň. Rozloučil se s americkou firmou, která mu dělala PR, a vzal věc do svých rukou. Udělal si průzkum mezi lidmi, kteří chtěli v „prvním kole“ přispět, i mezi těmi, kteří nakonec vycouvali. Pozměnil nabízené sety a snížil cílovou částku na Kickstarteru na 35 tisíc dolarů. Průzkumy mu totiž prý ukázaly, že potenciální investoři lépe reagují na snadněji dosažitelné cíle. Změny přinesly úspěch. Už na konci září měl Paškevič od potenciálních kupců přislíbeno 168 tisíc dolarů. Tedy více než dvojnásobek toho, co chtěl získat první, nevydařenou kickstarterovou kampaní.

Na pultech obchodů už letos

První „várka“ nového výrobku, která by měla zahrnovat zhruba dva tisíce kusů určených pro jednotlivé investory v rámci kampaně na Kickstarteru, se vyrábí ve Vrchlabí. Stejně jako předchozí verze 3D pera, které už se prodalo přes 4 500 kusů a nabízejí ji například prodejny Datart či internetová Alza. Následně bude ale výroba nejspíš přesunuta do některé ze zemí východní Evropy. „Rád bych vyráběl v Česku, ale myslím, že to nebude možné. Jsou tu příliš vysoké náklady. Například hned v sousedním Polsku je výroba o polovinu levnější,“ konstatuje Paškevič.

Zatímco do budoucna by tento výrobek měl stát 139 dolarů (cca 3 300 Kč), zájemci na Kickstarteru za něj zaplatili maximálně 99 dolarů (cca 2 400 Kč). Po skončení crowdfundingové kampaně zbývá ještě sehnat strategického partnera, který by do projektu investoval další finance potřebné pro výrobu ve velkém. Paškevič nicméně doufá, že už už letos v létě by 3Dsimo mini mohlo být k dostání v maloobchodní síti po celém světě včetně Česka.

foto: archiv D. Paškeviče

Diskuze