Podnikání

Mobilní operátory čeká bitva na poli elektronické evidence tržeb

Renata Lichtenegerová Kateřina Kotalová

Mobilní operátory čeká bitva na poli elektronické evidence tržeb

Zákon o elektronické evidenci tržeb (EET), který včera schválila Sněmovna, sice ještě musí projít Senátem a získat podpis prezidenta, už teď je jasné, že platit začne. Nezbývá nic jiného, než se s tím smířit a pomalu začít s přípravou. Na elektronickou evidenci tržeb se vedle podnikatelů a živnostníků připravují také mobilní operátoři. Přicházejí s aplikacemi, díky kterým plánují ovládnout co největší část „nového“ trhu.

Není divu, že už teď si mnou ruce. EET se stane běžnou součástí života zhruba půl milionu podnikatelů. Na řadu by měly nejdřív přijít ubytovací a stravovací služby, a to zřejmě už letos v listopadu, po nich velkoobchod a maloobchod a následně subjekty z jiných oblastí. Pro telefonní operátory příležitost, která nepadá do klína každý den. EET ještě nebyla schválena, a tři největší štiky, T-Mobile, O2 i Vodafone, už měly přichystaná řešení.

S vidinou výdělků v řádech desítek milionů korun se zaměřili především na malé podnikatele. Ti větší již většinou disponují "chytrou pokladnou", jejíž pořízení může vyjít i na padesát tisíc korun. Správně předpokládají, že podnikatelé s malou provozovnou, stánkaři nebo vesničtí hospodští nebudou ochotní vynakládat desetitisíce za novou pokladnu a raději sáhnou po levnější variantě aplikací do mobilních zařízení.

Ty by podle současných odhadů měly podnikatele vyjít měsíčně na tři až pět stovek. Odborníci ale radí vyčkat. Očekávaná vlna nevole by totiž mohla přinést ještě levnější ne-li bezplatné varianty. A toho si jsou operátoři dobře vědomi, a tak se budou snažit lapit ptáčka co nejdříve.

Především stávající zákazníci

Hezky mu zpívají už od loňského podzimu. O2 zřídilo v rámci svého webu informační stránku, která aktuální dění kolem elektronické evidence podrobně sleduje a zároveň propaguje novou službu s názvem O2 eKasa. „Pro správné fungování navrhovaného systému budou podnikatelé potřebovat připojení na internet, ať už pevné nebo mobilní, pokladní program a hardware, tedy pokladnu, tablet nebo telefon, na kterém vystaví účtenku. A k tomu tiskárnu,“ přibližuje tisková mluvčí O2 Lucie Pecháčková. Operátor podle ní kromě aplikace nabídne podnikatelům také dodání potřebného vybavení. Klienty chce O2 ke své eKase přilákat snadnou instalací i provozem, bezpečným připojením a nepřetržitou technickou podporou. Přesné ceny nových služeb zatím nechce společnost zveřejňovat, s tím, že počáteční investice bude spočívat v nákupu tabletu či chytrého telefonu a částky za následné služby spojené s elektronickou evidencí tržeb by neměly přesahovat několik set korun.

„Příležitost vidíme především v tom, že budeme oslovovat naše stávající zákazníky. Klienti budou obslouženi tak, jak jsou nyní zvyklí, prostřednictvím svého obchodníka, na kterékoliv z téměř 150 našich prodejen po celé České republice, ale i online a na infolince, kde bude poskytována nepřetržitá technická podpora,“ říká Pecháčková a dodává, že O2 má ambici obsadit v tomto segmentu stejný podíl trhu, jako v případě mobilních služeb, tedy zhruba 40 procent.

Řešení pro trhovce

Vodafone v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb připravil pro podnikatele řešení s názvem ePokladna. „Aplikace usnadní obchod a podnikání a plně řeší potřeby elektronické evidence tržeb. Kromě toho je velmi jednoduchá,“ konstatuje Jakub Geršl, produktový manažer pro firemní zákazníky tohoto operátora. Také pro využití služby ePokladna podle něho bude stačit, aby měl podnikatel chytrý telefon či tablet. „Jednoduše si na stávající zařízení nainstaluje aplikaci a bude ji používat k elektronické evidenci tržeb. Toto základní řešení je ideální pro obchodníky v terénu, například prodejce na trzích,“ pokračuje Geršl.

Aplikaci bude také možné spojit s mobilním platebním terminálem (takzvaným mPOS) na bateriový provoz a přijímat kromě hotovosti i platební karty. K zařízení je možné napojit kapesní tiskárnu, rovněž na baterie, která umožní rychlý a finančně nenáročný tisk účtenek termotechnologií, při které není potřeba toner, jen kotouč papíru. „Cena aplikace včetně technické podpory se bude pohybovat v řádu nižších stokorun měsíčně. Cena přenosné tiskárny se na evropském trhu pohybuje okolo 250 eur. Vodafone pro ni bude nabízet i možnost splátkového prodeje a také dotaci v rámci tarifů,“ říká Geršl.

Také Vodafone si od nové služby slibuje značný zájem klientů. „Vycházíme ze zkušeností v jiných zemích, kde působíme, například Itálii či Maďarsku, kde už obdobné řešení nabízíme ve spolupráci s bankami. Jelikož máme v Česku velký tržní podíl mezi malými podnikateli, věříme, že naše nabídka zaujme především je,“ dodává Geršl.

Služby mají být užitečné i bez zákona

S novou službou pro podnikatele přišel jako poslední z trojlístku největších opertátorů i T-Mobile. Ke konci roku nabídl službu Helios One, který mimo jiné nabízí jednoduché vystavení vybraných dokladů.

Mobilní operátoři předpokládají, že nové služby najdou své klienty i v případě, že by se zákon o EET změnil. „Řešení přináší výhody i bez něho, a to především podnikatelům, kteří doposud vypisovali ručně paragony. S naším řešením mají celou evidenci svých tržeb elektronicky bezpečně uloženou s možností exportu nebo vytváření různých reportů, a mohou tak mít pod kontrolou i své zaměstnance, aniž by u nich fyzicky stáli,“ říká Jakub Geršl z Vodafonu. A ve stejném duchu hovoří o využitelnosti nového systému i Lucie Pecháčková z O2.

Češi jsou zvyklí nechávat všechno na poslední chvíli. Někdy se to ale může vyplatit. Jestli to bude i tento případ, se ukáže s největší pravděpodobností už letos.

Diskuze