Podnikání

Kontrolní hlášení nutí právníky porušovat mlčenlivost

Renata Lichtenegerová

Kontrolní hlášení nutí právníky porušovat mlčenlivost

Citlivé informace o podnikatelích jsou v ohrožení! Díky kontrolnímu hlášení uvidí stát dokonce i všechny jejich výdaje za právníky a daňové poradce.

Vláda schválila zmírnění sankcí týkajících se kontrolního hlášení. Může se tedy zdát, že si ministerstvo financí začíná uvědomovat, že má tato legislativní novinka značné trhliny. Neúměrně přísné pokuty ale bohužel nejsou jediným problémem k řešení. Kontrolní hlášení přináší starosti například advokátům a daňovým poradcům, kteří jsou v rámci své práce vázáni mlčenlivostí. Teď se ale jejich situace značně mění. Jako plátci DPH totiž musí v kontrolním hlášení uvádět data, díky kterým se snadno zjistí, pro koho a za kolik pracují.

Mlčte si, jak chcete, my si to přečteme

To se nelíbí České advokátní komoře, která se už proti podávání kontrolního hlášení ohradila. Neúspěšně. Stát tak získává nástroj, díky kterému může sledovat platby mezi advokátem a jeho klientem, stejně jako jejich četnost a frekvenci. Kontrolní hlášení tak významným způsobem snižuje ochranu klienta proti zásahům státu, pokud jde o garanci jeho práv na právní pomoc,“ upozorňuje Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. Problém vidí mimo jiné v tom, že v hlášení je nutné uvádět uskutečněná zdanitelná plnění a přijaté platby, evidenční čísla daňových dokladů nebo DIČ odběratele. „Právě podle něj je velmi snadné zjistit další podrobnosti, které by v případě úniku dat mohly sloužit konkurenci nebo dalšímu zneužití,“ dodává Hartmann.

Jsou data podnikatelů v bezpečí?

K datům z pravidelných hlášení, která se budou shromažďovat v analytickém centru v Pardubicích, bude mít přístup 30 pracovníků, kteří musí mít prověrku na stupeň důvěrné. Že by došlo k úniku dat přímo v Pardubicích, je podle odborníků velmi nepravděpodobné. „Riziková je spíše elektronická komunikace mezi klientem a jeho účetní. V případě, že by se k této komunikaci někdo dostal, bude mít přehled o všech finančních transakcích a klientech daného podnikatele,“ konstatuje Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.

Diskuze