Názory

Jedna fotečka auta na STK? Dvě stovky, pane...

Jiří Vítek

Jedna fotečka auta na STK? Dvě stovky, pane...

Kdo letos zamíří se svým autem na technickou kontrolu, výrazně si připlatí. Podle některých informací až o třicet procent. Důvod je jednoduchý, vyšší náklady.

Při kontrolách STK se od ledna všechny vozy musí fotografovat, stát chce mít důkaz, že auto vůbec na prohlídku přijelo. A náklady na pořízení fototechniky a softwaru zaplatí řidiči v podobě vyšších cen. V době digitálních fotoaparátů a chytrých mobilních telefonů postaveno na hlavu. Víc zákonů a kontrol ještě nikdy neudělalo žádnou společnost poctivější. Absolutně opouštíme rozum, všechno se snažíme pokrýt zákony, normami, vyhláškami, nařízeními, specifikacemi. Těžké je pochopit, proč by se nějaké fotky tisíců aut z nějakých Horních Dolních a taky z Předních Zadních atd. posílaly na ministerstvo? To si je budou ministerští před spaním večer prohlížet?

Fotit auto na STK jako důkaz, že tam bylo, dobře. Na to ale stačí vždy jedna zdařilá dokumentační fotografie, přiložená jako předepsaná součást elektronicky archivovaného protokolu uloženého povinně na příslušné STK.

Archivaci obstará v rámci svého pracovního úvazku administrativní pracovník v kanceláři dané STK. Stačí po směně přehrát SIM kartu z fotoaparátu technika na archivační HD disk. Uložené protokoly včetně příslušné fotografie vozu budou na STK k dispozici pro případnou, či možná zpočátku pravidelnou, kontrolu určeným inspekčním nebo kontrolním orgánem, vybraným pro tuto činnost.

Lidská slušnost, odpovědnost, selský rozum, to jsou věci, které dnes nejsou žádoucí, ovce by se nedaly tak snadno ovládat, kdyby používaly vlastní hlavu. A navíc, taky by z toho tolik nekáplo...

Diskuze