Rozhovory

Radomil BábekKontrolní hlášení do zákona podstrčili potají!

Kateřina Kotalová

Kontrolní hlášení do zákona podstrčili potají!

S nástupem nového roku platí obávané kontrolní hlášení. A ministerstvo financí už začíná přiznávat chyby a slibovat zmírnění. Sami podnikatelé se netají obavami a nepřipraveností. Proč se proti kontrolnímu hlášení začalo brojit tak pozdě? Nezaspali jsme? Ptali jsme se šéfa Asociace podnikatelů a manažerů Radomila Bábka.

Kontrolní hlášení začalo platit. Myslíte si, že bylo možné mu zabránit? Nezaspala opozice, oborové organizace, spolky…?

Když se na konci roku 2014 projednávala novela zákona o DPH, bylo hlavním tématem zavedení třetí sazby DPH. Kontrolní hlášení a jeho podmínky stanoví jen sedm krátkých paragrafů, a ty koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL nenápadně podstrčila do zákona. Slyšel nebo četl snad někdo v roce 2014, že by vláda říkala: Milí živnostníci, budete každý měsíc odevzdávat seznamy všech, s kým obchodujete, a když se o den zpozdíte, tak zaplatíte 10 000, 50 000 a možná i 500 000 Kč pokuty? Co si máme myslet o vládě, která nechce se svými občany diskutovat a ani je nechce dostatečně a otevřeně předem informovat o tom, co na ně chystá. Možná si toho mohli opoziční poslanci lépe všímat, ale hlavní je zjevně zlý úmysl vlády. Teprve, když začátkem podzimu 2015 začaly různé semináře o účetních změnách na rok 2016, začaly do firem a spolků od vyděšených účetních a daňových poradců chodit zvěsti o tom, co nás vlastně čeká. Proto jsme, podnikatelé i podnikatelské spolky, začali být aktivní až v září, v říjnu loňského roku.

Ministr financí přiznal, že zákon je nekvalitní a se sankcemi to přehnal. Co vy na to?

Slova Andreje Babiše nepotřebují komentáře. Spíše bych vyzval podnikatele a živnostníky, aby si to dobře pamatovali. Zase se budou Andrej Babiš i ostatní, kteří nám KH připravili, hezkými slovy a pomocí slibů ucházet o naše hlasy. Vláda, a především ministr Babiš s plným vědomím dopadů na nás připravili zákona s likvidačními pokutami a lhůtami, které jsou nesplnitelné. Kontrolní hlášení jsou klackem na malé podnikatele a živnostníky, a ten klacek vyrobil ministr Babiš. Považuji tedy za pokrytectví, když teď dělá „rozumného“ a slibuje dopady KH zmírnit.

Andrej Babiš už slibuje zmírnit pokuty. V jakých dalších ohledech by se mělo KH podle vás ještě zmírnit?

Jakákoli zmírnění kontrolních hlášení jsou jen kosmetické úpravy. Asi tak, jako by nám nasadili pouta, ale pak je vypodložili sametem. Ač „změkčena“, stále to jsou pouta. Podle naší Asociace podnikatelů a manažerů je jediné správné řešení – zrušit kontrolní hlášení. Existuje ještě jedna varianta, ovšem pouze teoretická. Hlavním a téměř jediným důvodem pro zavedení KH je boj proti karuselovým podvodům. Karuselové podvody páchá jen několik desítek, možná malých stovek podvodných firem, a to v obrovských objemech peněz, o jakých se 99,9% podnikatelů a živnostníků ani nezdá. Takže, pokud by podmínky pro povinné odevzdávání KH odpovídaly podmínkám, za nichž se realizují karuselové podvody, pak by KH měla opodstatnění.

První plátce čeká vyplnění KH už za necelý měsíc. Myslíte, že jsou podnikatelé dostatečně připraveni a informováni?

Jak kteří. Připraveny budou podniky velké a část středních. Tedy ti, kteří mají větší administrativní a ekonomický aparát. Velmi špatná, až dramatická bude situace u živnostníků, u lidí, kteří si vše dělají sami. Ti budou permanentně ohroženi pokutami, budou muset stále sledovat datovou schránku, budou trnout, jestli něco nepřehlédli nebo nezanedbali.

Kontrolní hlášení stojí na párování faktur. Vidíte v tomto ohledu vůbec reálnou šanci na stoprocentně shodné párování?

Nic stoprocentního neexistuje. Máme informace od lidí z finančních úřadů, že to i pro ně bude velká zátěž a zároveň hrozba. Jak jsme slyšeli, říká se už zpracovatelskému centru, kde se mají faktury párovat, „pardubické peklo“. Není ale důležité, jestli se bude nebo nebude dařit párovat všechny faktury. Ti velcí podvodníci, kteří dělají karuselové podvody za stovky milionů korun na odvodech DPH, se tomu budou smát. Je jasné, že nejde o nic jiného, než o další snahu zkomplikovat a znepříjemnit život malým podnikatelů a živnostníkům. A stát získá prostřednictvím KH kontrolu nad naším podnikáním. Tedy, moc státu posiluje a svoboda podnikání se tenčí.

Diskuze