Zprávy

Andrej Babiš o kontrolním hlášení:Omlouvám se za to, ale bude na platy úředníků.

Redakce

Omlouvám se za to, ale bude na platy úředníků.

Že kontrolní hlášení podnikatelům komplikuje život, si je Andrej Babiš moc dobře vědom. Na tiskové konferenci Ministerstva financí dokonce přiznal, že ví, kterak tím neúnosně zatížil zejména ty nejmenší. Prý je připraven k debatě, o zrušení ale nechce nic slyšet. Peníze vybrané díky kontrolnímu hlášení totiž jdou údajně na důchody a (a to budou mít podnikatelé velkou radost) na platy státních zaměstnanců.

Popel na hlavu si ministr financí příliš často nesype. Tentokrát udělal výjimku. „Určitě to je komplikace, já se za to omlouvám,“ prohlásil na tiskovce. Moc dlouho mu ale kajícný výraz nevydržel. „Ale je to nástroj v boji proti daňovým únikům. Navýšili jsme důchody a platy státních zaměstnanců, to jsou peníze vybrané z kontrolního hlášení,“ dodal vzápětí, „jsem přesvědčený, že většina podnikatelů a živnostníků platí daně, ale je tu pár, kteří neplatí a nám jde o narovnání podnikatelského prostředí,“ obhajoval nepopulární opatření.

Podle průzkumu Hospodářské komory přineslo kontrolní hlášení podnikatelům náklady v řádu jednotek miliard korun a spolklo dohromady 2,5 milionu hodin. „Zabralo mi to dost času. Finanční úřad mi to několikrát vrátil kvůli údajně špatnému formátu, takže jsem to několikrát opravoval a zabralo to pár hodin navíc. Další měsíc už byl formát v pořádku, ale přišlo mi zbytečné hledat na fakturách další číslo, které mnoho firem na faktury ani nedává, a zadávat ho tam. Podle mě je to zbytečná buzerace,“ tvrdí podnikatel Marek Tomíšek a v podobném duchu mluví mnozí další.

Co naplat, třináct tisíc nových pozic ve státním sektoru, to přece jenom něco stojí…

Diskuze