Zprávy

400 milionů pro genderové neziskovky.Podnikatelé se bouří!

Kateřina Kotalová

Podnikatelé se bouří!

Když ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová na počátku jara oznámila, že dává k dispozici 400 milionů korun, o které se mohou hlásit neziskovky, jež chtějí radit ženám, jak si říct o lepší peníze za práci, vzbudila vlnu nevole zejména u podnikatelů. Ti gesto ministryně, kterým chce přispět k narovnání platů mužů a žen, považují za nehorázné plýtvání peněz. Vyzvali ji, aby tuto aktivitu ukončila.

Podnikatelům se současně nelíbí výzva ministryně, která nabádá ženy, aby nahlásily, pokud zjistí, že jejich kolega bere za stejnou práci více peněz. „Na jaře chceme spustit velkou akci, která se na toto zaměří,“ řekla ministryně s tím, že kompetentní k tomu bude inspekce práce.

A z komára je velbloud

Podle nás jde o neoprávněný zásah do práva zaměstnavatelů a zaměstnanců dohodnout se na podmínkách práce. A myslíme si, že 400 milionů korun lze využít lépe, než na podporu neužitečné činnosti několika zbytečných partiček, které dělají z komára platové nerovnosti velblouda brutální diskriminace,“ říká Radomil Bábek, předseda Asociace podnikatelů a manažerů. „Ministryně částkou 400 milionů korun zjevně podporujete genderově orientované neziskové organizace. Domníváme se, že je to neoprávněná a selektivní veřejná podpora. Její rozhodnutí podpořit genderově orientovaná školení vysokou částkou čtyř set milionů korun také může nést znaky klientelismu. Ona sama z prostředí genderových neziskových organizací pochází. Je proto možné, že tak podporuje své přátele a známé z doby, kdy s nimi úzce spolupracovala,“ doplnil.

Asociace podnikatelů a manažerů proto zaslala počátkem května ministryni Marksové oficiální žádost o ukončení projektu. Žádáme Vás, abyste ukončila své aktivity ve věci sledování a kontrolování výše platů podle pohlaví. Žádáme Vás, abyste odvolala státní finanční podporu genderovým aktivitám. Žádáme Vás, abyste zastavila implementaci levicových záměrů do právního systému demokratické České republiky,“ píše se v dokumentu.

Ticho po pěšině?

Marksová na ni však dosud nereagovala. Samozřejmě chápeme, že pro státní úřednici a její úřad jsou tři týdny příliš krátká doba. Státní instituce mají na vše nejméně třicetidenní, častěji až šedesátidenní lhůtu. Pokud vůbec nějakou lhůtu, v které musí konat, mají. Víme, že to mají těžké, zatímco podnikatelé a živnostníci mají snadný život, takže lhůty mohou mít výrazně kratší. Proto budeme trpěliví a až paní Marksová najde čas na odpověď občanům, dáme veřejnosti vědět, jak se staví k zbytečnému utrácení stovek milionů korun,“ dodává Bábek.

Diskuze