Zprávy

Kouřit v restauracích se může dálByla to ale komedie při hlasování, co?

Redakce

Byla to ale komedie při hlasování, co?

Poslanci dali stopku protikuřáckému zákonu. V restauracích se bude moci kouřit dál. Ministr zdravotnictví, který do Sněmovny dorazil s urnou, se zlobí. Podpásovku od poslanců ANO, kteří hlasovali proti nebo se zdrželi, nečekal. Možná se v něm zkrátka jenom nevyznali, měl totiž více než dvě stovky pozměňovacích návrhů…

Nejprve přišly na řadu dohady o tom, pro co se kdy a v jakém pořadí bude hlasovat…

Helena Válková (ANO): Navrhuji, i v zájmu určité ekonomie hlasování i v zájmu věcném - samozřejmě zejména - aby v rámci hlasování bodu 17 se předřadilo hlasování o bodu 17.8 před všechna hlasování bodu 17.

Jan Klán (KSČM): Navrhuji postupovat obráceně, tedy od nejmírnější k nejpřísnější variantě takto: 17.1 N1 (1,2), N2 var. I, N14 var. I, body 1 a 2, N 16 var. I, N83 písm. C a D.

Rom Kostřica (TOP 09): Dovolil bych si vznést také nějaký návrh ke změně hlasovací procedury, i když vím, že kolega pan primář Krákora možná z toho nebude mít radost. Domnívám se, že nejprve by se mělo hlasovat o těch nejpřísnějších návrzích a až potom, když tyto nejpřísnější návrhy neprojdou, aby se hlasovalo i o těch návrzích, které nějakým způsobem umožňují výjimky a snižují určitou ostrost tohoto zákona. Z tohoto důvodu bych chtěl, aby se nejprve hlasovalo o mém pozměňovacím návrhu M1 a potom o pozměňovacích návrzích paní profesorky Válkové pod bodem B3.

Marek Benda (ODS): Vážený pane předsedo, vážený pane ministře, dámy a pánové. Jenom zopakuji ten návrh prohodit hlasování v bodech 23.18 a 23.19. Nevím, jestli to mám nějak detailně zdůvodňovat, ale bod 23.19 je můj návrh, který zdravotní výbor doporučil a jenom tak, jak je to takhle seřazeno, stal by se nehlasovatelným. Když se bude hlasovat obráceně, nejprve 23.19, pak z 23.18 je V5 (2) nehlasovatelné a zbytek může být dohlasován.

Předseda Sněmovny Jan Hamáček z toho musel mít hlavu v pejru, a chyby na sebe nenechaly dlouho čekat…

Marek Benda (ODS): Tady fakt nikdo pořádně neví, co kdo říká. Nejprve stanovisko ministra, ať si říká, co chce, ministr má volnost, pak garančního výboru. Protože tentokrát myslím, že byla Sněmovna téměř zmatena.

Marek Černoch (Úsvit): Děkuji za slovo. Já se omlouvám, ale jestli mohu poprosit o přečtení každého toho bodu, protože je to opravdu velmi náročný zákon a jestliže tady před malou chvílí zaznělo, že se to schválí, protože to půjde do Senátu, tak buď je to sranda anebo je to vážný zákon, o kterém hlasujeme.

Jan Hamáček (předseda Poslanecké sněmovny): Chtěl bych poprosit všechny kolegy, kteří se chtějí zdržet hlasování, tak alespoň aby vyčkali nejméně dvě vteřiny po zahájení hlasování, protože jinak mi to tady vyskakuje jako faktická poznámka a už mě bolí prsty od odmazávání. Takže prosím ty, co se zdržují, tak počkejte tak dvě vteřiny a pak mačkejte šedivé tlačítko. Popřípadě nemačkejte vůbec nic, protože to znamená také zdržení. Děkuji za pochopení. Prosím dál.

Jan Hamáček: Tak teď mi tady naskočily čtyři faktické poznámky. (Oživení v sále.) To mi děláte naschvál. Prosím, nemačkejte teď nic, já to všechno odmažu a pak zahájím hlasování.

Jen o pozměňovacích názorech se hlasovalo celé dopoledne a začaly téct nervy….

Jan Hamáček (předseda PSP): Kolegyně, kolegové, ještě jednou prosím o klid. Pane poslanče Chalupo, nepokřikujte tady na nikoho. Opravdu začnu jmenovat. Pane zpravodaji, prosím, pokračujte.

Miroslav Kalousek (TOP 09): Děkuji za slovo. Promiňte, jenom velmi krátce, protože jsem skutečně fascinován angažovaností každého z nás pro toto hlasování. Prosím, aby pro záznam byla uložena předpověď: uplyne jen několik málo měsíců a Andrej Babiš, předseda hnutí ANOFERT, předstoupí před tuto Poslaneckou sněmovnu s návrhem na státní dluhopisový program v objemu větším než sto miliard korun. Diskuse se téměř nebude konat a po třech minutách to bude schváleno. Ujišťuji, že to bude víc než sto miliard korun. A že nám to bude všem jako tak skoro jedno. Ale jestli se bude kouřit v kamrdlíku, nebo nebude kouřit v kamrdlíku, o tom víme všichni všechno.

…ale ani tentokrát poslance neopustil humor…

Jan Hamáček (předseda PSP): Pardon. Jsou zde dotazy na přestávku. Přestávka bude. (Výkřik z pléna: Kuřácká! Nové pobavení v sále.)

Miroslav Kalousek (TOP 09): Dovolte mi jenom, abych poděkoval panu ministru Němečkovi. Mě vysloveně dojal tou rekvizitou. Jenom připomenu pro vás, kteří to zcela jistě nevíte, že jedním ze zakládajících členů TOP 09 a člen přípravného výboru byl generální sekretář Společnosti přátel žehu, soudní znalec v oblasti pohřebnictví, a ten měl k dispozici nejenom tyto standardní předměty, ale měl také rodinné sady uren a cestovní sady. Já ho můžu panu ministru Němečkovi doporučit.

…bohužel se nám nepodařilo zjistit, zda urna ministra zdravotnictví Němečka pochází z laciné čínské produkce či z dílny pana Ladislava Hrušky, který v rodinné firmě na Děčínsku už pěknou řádku let urny vyrábí. A my s ním máme povídání v aktuálním čísle Živnostenských listů, a to stojí za přečtení.

Diskuze