Zprávy

Žalovat se nemá, ale hlásit se to musí.Účtenková loterie bude. Lidé ji prý chtějí!

Kateřina Kotalová

Účtenková loterie bude. Lidé ji prý chtějí!

Češi nezklamali. Stále raději zametáme před cizím prahem, než před svým, anebo jsme zkrátka jenom soutěživí? Podle průzkumu agentury STEM, který dnes na tiskové konferenci k elektronické evidenci tržeb představil ministr financí Andrej Babiš, si tři čtvrtiny Čechů přejí účtenkovou loterii. Ta má motivovat kupující přebírat účtenky a kontrolovat jejich platnost.

Účtenkovou loterii podle průzkumu vnímají kladně tři čtvrtiny dotazovaných. Její princip spočívá v evidování přijatých účtenek jejich přihlášením do loterie. Z účtenky se tak stane jakýsi los, za který jeho držitel může získat odměnu a současně poskytne finanční správě informace o případných neoficiálních účtenkách a chybách.

Udej svého podnikatele?

Účtenková loterie byla po prvotní nevoli a upozornění, kterak jde o udávání v přestrojení za soutěž, upozaděna. Výsledky průzkumu však nahrály jejímu zavedení a v tuto chvíli už se pilně pracuje na jejím řešení. Fungovat by měla spolu s druhou vlnou zavedení EET pro maloobchody a velkoobchody, tedy od 1. března 2017. „My bohužel máme tu smůlu, že nemáme státní loterii, jako například na Slovensku, tak to musíme řešit. A chceme to řešit, protože je to úspěšné. Pro občany se nic nemění, ti si vezmou účtenku, to je pro nás důležité. Chceme lidi motivovat a přijmout myšlenku: vezmi si účtenku, pomůžeš narovnat podnikatelské prostředí,“ sdělil na tiskové konferenci Andrej Babiš.

Tisková konference MF, 24. 5. 2016. Zleva: Michal Žurovec (odd. komunikace MFČR), ministr financí Andrej Babiš, generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, náměstkyně pro daně a cla Alena Schillerová, Jan Hartl (STEM)

Systém elektronické evidence tržeb je podle slov ministra financí v plném proudu příprav. „V tuto chvíli je zákon platný. Fáze zavádění jsou dány následovně. Od 1. prosince 2016 se začne týkat ubytovacích a stravovacích služeb, 1. března 2017 maloobchodu a velkoobchodu, 1. března 2018 všech ostatních činností vyjma těch, které se nachází ve 4. fázi, která bude zahájena 1. června 2018 a bude platná pro vybraná řemesla a zemědělství,“ připomněla platné termíny náměstkyně Alena Šilerová s tím, že zkušební verze bude spuštěna jeden měsíc před ostrou, tedy počátkem letošního listopadu.

Vlk taky sliboval...

Ministr dnes také potvrdil snížení DPH na 15 % na jídlo a nealkoholické nápoje pro stravovací zařízení. Slibované patnáctiprocentní DPH na pivo ale v koalici neprosadil.

Diskuze