Podnikání

Ministerstvo financí si posvítí na živnostníky.Na mušce jsou výdajové paušály

Kateřina Kotalová

Na mušce jsou výdajové paušály

Živnostníci už se nyní mohou připravit na to, že je v blízké budoucnosti čekají vyšší daně. Zpřísnit nebo omezit by se totiž měly výdajové paušály. Dnes o tom informovala Mf Dnes, již vlastní ministr financí Andrej Babiš.

O změnách ve zdanění živnostníků v těchto dnech jedná koalice. Zatímco místopředseda vlády Pavel Bělobrádek se podle deníku zasazuje o snížení výše paušálů, Andrej Babiš by chtěl používání paušálů omezit.

Která z variant bude naplněna a jakou formu bude mít, bude jasné až po volbách. Ministerstvo financí nyní vypracovává podrobnou analýzu toho, jak drobní podnikatelé v Česku platí daně a kolik si odvádějí na důchody. Na jejím základě se bude o změnách v paušálech rozhodovat. Nové zdanění má být součástí chystaného nového zákona o daních z příjmu, k jeho schvalování se ale současná vláda nedostane. „Výsledné daňové zatížení OSVČ bude stanovovat až ministr financí následující vlády,“ prozradil iDnesu Andrej Babiš.

Opozice se změnou nesouhlasí. Současné vládě se nicméně nelíbí, že živnostníci vloni odvedli na daních o 1,6 miliard korun méně než před deseti lety. Příčinu vidí právě ve výdajových paušálech.

Diskuze