Příběhy

Miliardář František SavovJak si žije muž na útěku?!

Dagmar Klimovičová

Jak si žije muž na útěku?!

V Londýně existuje čtvrť, ve které kromě bankéřů a hollywoodských hvězd našel útočiště také český podnikatel FRANTIŠEK SAVOV (43). Ten jako mnoho jiných podlehl kouzlu daňových rájů a svoje podnikatelské aktivity umístil do USA a na Kypr. Savov je v Česku obviněn z rozsáhlých daňových podvodů, do kterých zapojil nejen bílé koně ve své tradiční podobě, ale také koně z Finanční správy. To bylo možná překvapení i pro samotné detektivy, kteří případ nadměrných odpočtů DPH rozkryli. Savov ovšem jakoukoliv vinu vehementně popírá a hájí se tvrzením, že se někdo snaží jeho podnikání pošpinit, a přitom účelově manipuluje s informacemi.

Jméno Františka Savova se do širšího povědomí dostalo hned zkraje 90. let. Jako majitel vydavatelství Adore zásoboval trh odbornými časopisy pro podnikatele, mezi jinými třeba Daně a právo v praxi nebo Podnikání v praxi.

Savov vydavatel

Trefou do černého bylo, když se mu v roce 2001 podařilo sehnat veřejnosti neznámé investory, kteří od tehdejšího Fondu dětí a mládeže koupili vydavatelství Mladá fronta. On sám jakékoliv vlastnické vztahy k Mladé frontě od počátku popíral a sám sebe prohlašoval za poradce americké společnosti European Financial Services. Vydavatelství Mladá fronta tak bylo prodáno v dražbě neznámé skupině investorů za necelých 22 milionů, ačkoliv jeho skutečná účetní hodnota byla sedmkrát vyšší, cca 139 milionů korun. Prodeji se snažil zabránit i tehdejší ministr financí Jiří Rusnok, ale nepochodil. Savov sice neměl s vydavatelstvím oficiálně nic společného, ale při obchodních jednáních to byl právě on, kdo nové majitele zastupoval. Navíc lidé z vydavatelské branže byli přesvědčeni, že skutečným vlastníkem Mf je právě on. K vlastnictví se nakonec po letech mlčení sám přihlásil.

Případ Octavian

Těžko uhodnout jaké pohnutky vedly protikorupční policii k pojmenování akce s nadměrnými odpočty DPH právě takto. Každopádně Octavian skončil pro kriminalisty fiaskem, protože akce byla předem vyzrazena a detektivové našli jenom vyklizené kanceláře bez důkazů.

Na případu začala policie pracovat před více než čtyřmi lety na základě trestního oznámení podaného Finančně analytickým útvarem Ministerstva financí ČR. Obvinění detailně popisují finanční transakce, které mezi účty společností zapojených do řetězce převodů a výběrů probíhaly. Státu měla podle odhadů analytiků vzniknout škoda okolo čtyř miliard korun.

Princip podvodu spočíval v tom, že peníze, které na konta přitékaly, pocházely výhradně z bankovního účtu finančního úřadu pátého pražského obvodu, který vyplácel vratky DPH. Jednalo se o částky od tří do 15 milionů korun, ze kterých se platily jen nejnutnější výdaje jako účty za telefon nebo pronájem kanceláří. Detektivové se domnívají, že existuje spojitost mezi bývalým šéfem zmíněného finančního úřadu Jiřím Roubíčkem a Františkem Savovem. Oficiálně ale proti Roubíčkovi není vedeno žádné řízení. Podle dobře informovaného zdroje je dnes Jiří Roubíček velmi bohatý muž, který svůj majetek spravuje v zahraničí.

Ale zpět k Savovovi. Ten podle závěru policie vstupoval do řetězce transakcí až na jeho konci, kdy finance dorazily na účet družstva Artesa, které Savov tajně ovládá.

„Všechny výše popsané převody finančních prostředků mezi jednotlivými společnostmi jeví koordinovanost postupného vyvádění prostředků tak, aby na konci převodů byly prostředky vybrány v hotovosti a převedeny do dalšího podnikání, zejména obchodování s pohledávkami, či převedeny na účty spotřebního družstva Artesa, které je skrytě ovládáno Františkem Savovem a svědčí o úmyslu provádět všechny transakce za účelem zastření původu těchto finančních prostředků,“ konstatuje policie.

Ve spise se jméno Františka Savova objevilo také v souvislosti se společností Procusys, která je servisní a dodavatelskou společností vydavatelství Mladá fronta a některých dalších společností.

Každopádně skóre Savov vs. Policie je nyní 1:1. Po vyzrazené akci Octavian v polovině roku 2014, rozhodl letos v červenci westminsterský vydávací soud o navrácení podnikatele zpět do České republiky. To Savov zásadně odmítl a jeho právníci podali ihned proti rozhodnutí odvolání.

Savov by rád u dalších soudů dokázal, že vyšetřování jeho osoby v České republice neprobíhá standardní cestou a je do jisté míry ovlivněno politickými tlaky. Netají se tím, že s vicepremiérem Andrejem Babišem nejsou nejlepší přátelé. Ten měl údajně Savovovi poslat zastrašující SMS zprávu, Babiš jakoukoliv manipulaci odmítá.

Kde všude potkáme jméno Savov?

Františku Savovovi se v podnikání rozhodně nedá upřít nápaditost. Kromě „inkognito“ šéfa významného mediálního domu Mladá fronta (vydává tituly E15, Euro, Profit, Lidé a Země, Strategie, Sluníčko nebo Mateřídouška) je Savov také akcionářem firmy Harvestor Limited se sídlem na Kypru, která ovládá českobudějovický pivovar Samson. Podnikatel byl v minulosti spojován také s obchody kolem majetku někdejšího Socialistického svazu mládeže. Jeho jméno figuruje i v kauze vyšetřování případu zmizelých 500 milionů z České konsolidační agentury. Je rovněž majitelem kyperské společnosti Maraflex, která v roce 2013 koupila dejvický Hotel Praha a plánovala místo něj postavit rezidenční byty. Ještě ten samý rok ho ale odprodala skupině PPF, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner. Dnes se Maraflex profiluje jako investiční fond, který nakupuje tzv. distressed assets (ohrožená aktiva).

František Savov údajně ovládá i zkrachovalou firmu Heavy Machinery Services, dříve Legios, která je jednou z nejznámějších insolvencí posledních let. Firma dluží přes tři miliardy korun, přičemž její hodnota byla vyčíslena na 163 milionů korun. Věřitelé mají jistě radost.

(kli)

Jak si žije další "ostrý hoch" Viktor Kožený, čtěte v aktuálním vydání magazínu Živnostenské listy!

Diskuze