Názory

Konečné řešení živnostenské otázky?

Petr Daněk

Konečné řešení živnostenské otázky?

Někdy mám pocit, že jsem se probudil ze špatného snu do ještě horší reality. Živnostenský list mám od roku 1990. Od té doby jsem na státu nebyl nikdy ekonomicky závislý. V průběhu mého podnikání jsem vytvořil poměrně dost hodnot a zaměstnal i dost lidí na to, abych si mohl dovolit říci, že jsem zde byl co platný a užitečný nejen pro sebe, své dětí a blízké okolí, ale i pro tento stát a jeho politický i úřednický aparát.

To ale asi nestačí. Po všech těch letech se dozvídám od politiků, že jsem vlastně příživník a zloděj. Ti, kdo tvoří skutečné hodnoty a snaží se udržet pokud možno zdravé tržní prostředí, jsou zde jaksi navíc. Teď už také víme, že je nás zbytečně moc - oproti okolním zemím - a že vlastně nevadí, když nás pár zlikvidují. Stojíme vlastně v cestě pokroku. Ten spočívá v lepších zítřcích, které nám zajistí syndikáty, řetězce, kartely a ostatní systémy monopolních nadnárodních společností. Snad to nebude tak zlé. Někteří z nás budou mít jistě práci zajištěnu. Problém je v tom, že po boku těch, kterým je vlastně jedno, co vyrábí, v jaké kvalitě a pro koho. Lepší zítřky spočívají i v tom, že budeme spotřebiteli stejné kvality, protože jiná zde prostě nebude.

Nepoučitelní

Cest ke konečné otázce ve věci živnostníků, malých a středních soukromých podnikatelů a zemědělců se v poslední době otevírá nebezpečně mnoho. Podívejme se také do minulosti, jak se neomylně opakují praktiky těch, kteří chtějí zlikvidovat nějakou nepohodlnou skupinu lidí. Na čem byly založeny a jak končily ideologie a praktiky třeba nacismu nebo komunismu? Nejprve na myšlence, pak na řádění gestapáků a estébáků. Snad se to zdá někomu přehnané, ale skutečnost je taková, že nastává doba inkvizice ekonomicky a nyní i politicky mocných, za tichého i hlasitého souhlasu nevědomých a nezkušených, nebo v horším případě závistivých a hloupých. Mluvím pochopitelně o některých našich politicích a vládě v čele s jejím skutečným premiérem a inkvizitorem.

Jeden za všechny...

Špatné je ale i to, že tuto skutečnost stále ještě nechápou ani mnozí z nás, soukromníků. Prostě se ještě nestalo to, že jim někdo likviduje, z neomezené moci úřední, jejich živobytí. Nechci se s tím prostě jen tak smířit. Stále ještě věřím, že se dá něco dělat. Podle mého názoru zde chybí jednotná a silná skupina lidí, kteří řeknou dost tomuto zlovolnému řádění.

Udělejme to, čeho se naši vládci skutečně nejvíc bojí! Spojme se a utvořme silnou organizaci na podporu živnostníků a ostatních soukromníků, která bude skutečně chránit jejich zájmy, pomáhat jim v jejich boji se státním aparátem a narovná meze zákonů tak, aby soukromník mohl nejen svobodně podnikat ale také rozhodovat o tom, kam půjdou prostředky, které státu odevzdá v podobě různých poplatků a daní. Prosím - a nechápejte to jako nadsázku nebo frázi - pojďme sebe i tento stát zachránit před dobou temna!

Diskuze