Příběhy

Uznávaný výrobce krmiv Pavel BouškaFirmu několikrát zadlužil, dneska počítá zisky ve stovkách milionů

Kateřina Kotalová

Firmu několikrát zadlužil, dneska počítá zisky ve stovkách milionů

Když po revoluci přišel tatínek PAVLA BOUŠKY (40) domů s tím, že chce začít vyrábět krmiva pro domácí mazlíčky, měli ho za blázna. Pochopitelně, kdo to kdy viděl, aby vědec odešel z akademické půdy a začal vyrábět granule? On měl ale tušení, že to vyjde. Dnes v tom pokračuje jeho syn a z rodinné firmy je nadnárodní kolos, který v posledních letech dosahuje čtyř set milionových zisků a ty granule žerou i psi francouzské armády nebo kocour malajsijské královské rodiny.

„A to jsme netušili, že na rozjezd rodinu pětkrát dokola zadlužil,“ směje se Pavel Bouška v rozhovoru, který poskytl časopisu Forbes. Byl jediný, kdo tátovi rozuměl a následně také jediný ze třech sourozenců, kdo firmu převzal. V době, kdy ji přebíral, na tom nebyla vůbec špatně. Roční tržby dosahovaly 130 milionů korun, na jeho krmivu si ale tehdy pochutnávali jen čeští psi a kočky. Starý pan Bouška vlastně ani větší ambice neměl. V Česku byla firma VAFO jedničkou, a to mu stačilo. To jeho syn viděl dál a dneska zůstává v tuzemsku jen čtvrtina jejich produkce, tedy něco přes sedmnáct tisíc tun krmiva.

Pavel Bouška před dvaceti kily. (Foto: MaxmediaPR)

Jak jsem chodil ode dveří ke dveřím

Začátky exportu ale nebyly zrovna jednoduché, ale Pavel věděl, že bez něj ho čekají velké problémy. Investoval totiž obrovské peníze do nákupu nového extrudéru ve Státech a firma se rázem ocitla v nepříjemném dluhu. „Ráno jsem vstal, měl jsem tady tátu, kterému bylo už přes šedesát, zadluženou firmu a věděl jsem, že to je celé dost moje zodpovědnost. Takže jsem s tím musel něco dělat,“ svěřil se v rozhovoru, „takže jsem sedl do auta a začal jezdit po celé Evropě. Klidně jsem zaťukal na dveře konkurenta v Německu, řekl jsem mu, že jsem Pavel, že mám fabriku v Česku a takové a takové problémy a zda by mi neporadil. Někdy na mě koukali fakt divně, ale obvykle se se mnou bavili.“ Zabralo to. S kopou rad a hlavně důležitými kontakty se vrátil domů. Pokud by i na něj někdo takhle zaklepal, ty rady by mu dal také, do éteru je ale šířit nechce. Jedno poučení ale přece jenom pustí. Ne vždycky prý platí, že to, co chce zákazník, je pro firmu nejlepší. „Tehdy jsem měl pocit, že bychom měli vyrábět také nějaké levnější lowcostové krmivo a já hlupák ho navíc nabízel také pod značkou Brit. Ale chybami se člověk učí. Pak jsem se rozhodl, navzdory varování, že budeme příliš drazí, že půjdeme do nejvyššího segmentu. A vyplatilo se,“ dodal pro Forbes. Z jeho fabriky nyní odchází krmiva nejen pod značkou Brit, ale i Carnilove, Canvit, Petit či Sam´s Field.

Mít pořád jenom úspěch? Blbost, pak přijde průšvih!

A ani dnes neusíná na vavřínech a plánuje obrovské investice nejen v Česku, ale i v zahraničí. Kousek od Rudné už se staví nová hlavní budova, aby se on a management nemuseli tísnit v kancelářích z montovaných buněk, rád by ale postavil závod někde u moře. Možná v Polsku, bylo by to praktické, třeba takovou jehněčí moučku sem dováží ne po kontejnerech, ale rovnou po celých lodích.

Otec na něj může být právem hrdý a sobě gratulovat, že mezi svými třemi potomky vybral správného nástupce, ačkoliv na začátku trpělivě přihlížel i krokům vedle. „Dělal jsem spoustu chyb, ale on mi pokaždé jen řekl: Tak to udělej znova,“ přiznává Pavel Bouška s tím, že se drží hesla svého přítele: Není nic horšího, než když máte pětadvacet let jenom úspěch. To jste zralí na velký průšvih!

Co o něm možná nevíte:

  • Nemá psa. Po smrti křížence huskyho s loveckým psem, který se dožil 17 let, si nového nepořídil, protože uznává, že kvůli častým pracovním cestám by na něj neměl čas. Má tři syny, manželku a kočku
  • Zhubl 20 kilo kvůli potížím s klouby, na které mimochodem užívá přípravek pro koně Canvit. Zjistil, že má stejné složení jako přípravek pro člověka. Prý se jen kvůli velikosti musí víc zapít.
  • Ochutnává psí granule konkurence, aby zjistil, jakou mají konzistenci a zda používají ochucovadla
  • Největší odbyt má kromě Česka ve Skandinávii, naopak do Německa se mu daří prorazit jen obtížně
  • Na otázku, proč se jeho krmivo neprodává v obchodních řetězcích, odpovídá, že tam se prodává neprémiová výživa, kterou by sám nedal svému zvířeti žrát, a proto ji nebude ani vyrábět.
  • Před vstupem do otcovy společnosti měl se spolužáky firmu na pořádání hudebních a kulturních akcí. Zajišťovali stavbu podií a zázemí šaten například pro koncert Michaela Jacksona nebo kapely Rolling Stones.

Diskuze