Podnikání

Živnostníci zaměstnávají statisíce lidíV očích vlády zůstávají parazity

Renata Lichtenegerová

V očích vlády zůstávají parazity

O živnostnících mnoho lidí smýšlí jako o příživnících. Statistiky přitom ukazují, že jsou tito podnikatelé významnými zaměstnavateli. Práci má díky nim čtvrt milionu osob!

Na živnostenský list v Česku aktivně podniká 894 tisíc lidí, kteří dávají práci 264 tisícům zaměstnancům. Živnostníci společně s lidmi, kterým dávají práci, tak tvoří téměř 22 procent všech ekonomicky aktivních obyvatel Česka. Vyplývá to z údajů portálu www.informaceofirmach.cz, který obsahuje informace o podnikatelských subjektech v tuzemsku a na Slovensku.

I stovky zaměstnanců

Minimálně jednoho zaměstnance má zhruba 95 450 fyzických osob podnikatelů, a téměř 85 tisíc živnostníků zaměstnává dva až pět lidí. „Fyzické osoby jsou poměrně silnou skupinou zaměstnavatelů. Zajímavé je to, že nejde pouze o drobné podnikatele. Najdeme mezi nimi totiž také živnostníky, kteří zaměstnávají i stovky zaměstnanců, nebo vykazují roční tržby přesahující miliardu korun," říká analytik portálu Jan Cikler.

Za hodinu o pár korun více

Od začátku roku 2016 mají všichni zaměstnanci v Česku, kteří pobírají minimální mzdu, nárok na její zvýšení. Minimální sazba se mění z 9200 korun na 9900 korun. V hodinové sazbě se pak jedná o zvýšení z 55 na 58,70 korun. Těm živnostníkům, jejichž zaměstnanci pobírají právě minimální mzdu, tedy o něco narůstají náklady.

Všem OSVČ se zvyšují také platby za ně samotné. Kvůli růstu průměrné mzdy totiž rostou minimální měsíční zálohy, u sociálního pojištění o 29 korun na 1972 korun a u zdravotního pojištění o 26 korun na 1823 korun. „U zdravotního pojištění totiž činí měsíční záloha 13,5 procenta z poloviny průměrné mzdy a u sociálního pojištění 29,2 procenta ze čtvrtiny průměrné mzdy,“ vysvětluje Gabriela Ivanco z poradenské společnosti Mazars.

Živnostník a parazit?

V názorech veřejnosti se přitom stále častěji objevuje nedůvěra vůči živnostníkům. "Když je lidem dva roky ustavičně vštěpováno, že krademe, s jakou radostí k nám asi mohou chodit nakupovat?," krčí rameny řezník Pavel Havlíček v narážce na hon Andreje Babiše na malé podnikatele a na proslovy ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka o tom, že živnostníci parazitují na systému.

Diskuze