Podnikání

Včelař varuje:Falšovaný med zaplavil tržnice a prodejny se zdravou výživou!

Renata Lichtenegerová

Falšovaný med zaplavil tržnice a prodejny se zdravou výživou!

Že to s kvalitou medu není na tuzemském trhu žádná sláva, je po kauze Včelpo už asi každému jasné. Problém se ale dávno netýká jen velkých řetězců, na které se nejčastěji zaměřují kontroly. Medy, které jsou uměle vyrobené, nebo v lepším případě cukrem „jen“ naředěné, koupíte i tam, kde byste to nečekali.

Med se lehce falšuje a dobře prodává. Není divu, že je lákavou komoditou pro různé podvodníky. Podle Petra Cihláře, majitele včelí farmy v obci Kopeč na Mělnicku, už dávno není pravda, že by se nekvalitní náhražky na tuzemský trh jen dovážely, jak je tato problematika často prezentována médii. V Česku podle něho funguje hned několik velkých firem, které podvody s medem přijaly za svou obchodní strategii. „Určitá část je sem dovezená. Obecně u nás končí ty nejhorší medy, které nikdo jiný nechce. Ale v těch falzifikátech jedou i čeští producenti. Ve velkém, stále ti samí a už mnoho let,“ konstatuje včelař v rozhovoru pro Živnostenské listy.

Podvodníci změnili strategii

Čeští spotřebitelé už většinou pochopili, že na kvalitu medu v supermarketech nelze příliš spoléhat. Ale v těch to prý nakonec může být lepší, než v malých obchůdcích. „Velkým prodejcům samozřejmě vadilo, když u nich kontroly opakovaně nacházely falšované medy. A díky ostříleným právníkům, které mají, se jim dařilo následně ty pokuty na nepoctivých producentech vymáhat. Podvodníci tedy změnili strategii a zaměřili se na malé prodejce,“ říká Cihlář s tím, že falšované medy dnes tedy koupíme například na benzínkách, ale třeba i v tržištích a v prodejnách se zdravou výživou, kam si chodíme připlatit za kvalitu.

Předražený cukr

Situace na tuzemském trhu s medem je podle Cihláře kritická a úřady se chovají, jako by byly bezmocné. „Trh je zahlcen produkty, které vznikají štěpením z cukru, nebo minimálně přidáváním různých invertů. Maminky pak chodí a kupují svým nemocným dětem za 150 korun výrobek z cukru, který samozřejmě nemá žádné léčivé účinky,“ říká včelař.

Řádí v Česku medová mafie? A jak je možné, že nekvalitní medy a umělé náhražky dodávají na trh stále ty samé firmy, aniž by to někdo účinně řešil? A jak se pozná pravý med od pančovaného? Čtěte v aktuálním čísle Živnostenských listů. Jsou k dostání v každé dobré trafice.


foto: Hana Brožková

Diskuze