Názory

Když politikům dojdou slova, přijdou na řadu pomůckyPoslanecké rekvizity 2015

Kateřina Kotalová

Poslanecké rekvizity 2015

S těmi jako by se vloni roztrhl pytel. V soutěži o to, kdo ve Sněmovně s originální rekvizitou urve větší pozornost, vítězí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Ministr financí, Andrej Babiš (ANO) mu ale zdatně šlape na paty. Jaké pomůcky si pánové do práce přinesli?

Urna Svatopluka Němečka

V polovině prosince přikráčel ministr zdravotnictví k řečnickému pultu s urnou v podpaží. S její pomocí lobboval za přijetí návrhu zákona, který vykáže kuřáky z restaurací na chodník. Projev zahájil slovy: „Přinesl jsem si dnes s sebou rekvizitu, kterou každý z nás zná. Pohled na ni není příjemný nikomu. Průměrný kuřák se k ní přiblíží o 15 – 18 let, já ale odmítám, aby s sebou brali do hrobu i ty, kteří nechtějí.“ Podařilo se, zákon už studuje zdravotnický výbor. Proslýchá se, že urnu nechal ministr zdravotnictví samou radostí pozlatit a v současnosti slouží jako erární popelník osazenstva ministerstva.

Úspěšnost rekvizity: *****

Pokladnička Andreje Babiše

Na prosincové jednání o elektronické evidenci tržeb se ministr financí připravil vskutku svědomitě. Pochopil, že na poslance se musí polopatě, jako na děti. Sundal sako, oblékl tričko s nápisem Nechte nás makat, svým spolustraníkům navlékl obdobné a k pultíku přispěchal s dětskou pokladničkou na baterky. Rozpovídal se o tom, že i každé malé dítě ví, že vydávat účtenky je správné a celý příběh o pokladničkách zakončil na svém Twitteru. „Děti, přejte si tuhle pokladničku pod stromeček. Pokud by rodiče nechtěli nebo neměli peníze, napište, koupím vám ji.“ A opravdu, o pokladničku si „psaly“ roční děti a jejich nadšení rodiče neváhali na ministrův profil na sociální síť vkládat díky, slova podpory a fotografie svých batolat. Jestlipak z těch účtenek mají rozum – děti, nebo rodiče? Pokladnička zabrala u maminek, poslanci jednání o EET odložili na leden.

Úspěšnost rekvizity: **

Óbr-účtenka Andreje Babiše

dsafasdfsadf

Ministr financí má rekvizity rád. S koblihami vyhrál volby, s účtenkou v nadživotní velikosti přiměl poslance, aby návrh o elektronické evidenci tržeb poslali do dalšího čtení. „Přinesl jsem poslancům ukázat, jaké údaje z účtenky získá finančák: DIČ, cena, DPH celkem! To už snad nikdo nepřehlédne,“ nechal se slyšet, mávaje účtenkami před obličeji poslanců. Miroslav Kalousek obr-účtenku opatřil sdělením: „Andreji, největším neplatičem daní jsi ty.“ Načeš ministr financí rekvizitu sbalil a osočil Kalouska z devastace státního majetku.

Úspěšnost rekvizity: ****

Elektronická cigaretka Miroslava Kalouska

To byl čoud! Miroslav Kalousek začátkem prosince pojal svoji obhajobu zachování možnosti kouření v restauracích praktickou ukázkou. Nelíbí se mu totiž, že protikuřácký zákon ze zákazu nevyjímá ani pasivní kuřáky neohrožující elektronické cigarety. „Chci se dopustit jedné experimentární demonstrace. Pane ministře zdravotnictví, až budu odcházet od mikrofonu, vdechnu jednu dávku z elektronické cigarety a vdechnu ji směrem do vašeho chřípí. Oxidy mastných kyselin, které vznikají, když se přepálí tuk, nepochybně páchnou mnohem víc, než pára z e-cigarety a jsou také zdraví škodlivější.“ A jak řekl, také udělal. S hlubokým nádechem přistoupil k ministru zdravotnictví, aby mu do obličeje vmetl obsah své dutiny ústní. Co skutečně Svatopluk Němeček ucítil, nesdělil. Opozice nicméně jednání zablokovala.

Úspěšnost rekvizity: ****

Lahvinka Jana Hamáčka

To musela být přinejmenším šedesátiprocentní slívka, kterou si předseda Poslanecké sněmovny zpříjemnil jedno odpolední červnové jednání. Nebo že by to horko? Ať tak či onak, dva panáky, které později Hamáček iDnesu přiznal, s ním pořádně zamávaly. Těžký jazyk, špatná artikulace a komická gesta nezastavily ani litry vody a mulťáku. Pro svoji indispozici měl pan předseda nicméně bizarní vysvětlení. „Mě ta situace, která se stala 18. června, velmi mrzí. Odpoledne, než jsem šel tu schůzi řídit, jsem se necítil úplně dobře. Dal jsem si dva panáky slivovice. Neuvědomil jsem si v tu chvíli, že jsem bral a beru léky na bolest v zádech. To k té únavě mohlo přispět.“ To dá rozum, na nevolnost je přece nejlepší dát si poctivý vyprošťováček. Nebo dva. No uznejte - viz VIDEO

Úspěšnost rekvizity: šedesátiprocentní :-)

foto: Reprofoto ČT24

Diskuze