Zprávy

Absurdita roku kontrolní hlášeníPodnikatelé nad ním kroutí hlavou, finační ředitelství se směje

Kateřina Kotalová

Podnikatelé nad ním kroutí hlavou, finační ředitelství se směje

Absurditou roku se stalo kontrolní hlášení. Anticenu za největší komplikaci ztěžující podnikání v Česku v anketě Hospodářských novin udělila podnikatelská veřejnost už podesáté. V minulosti se několikrát podařilo „vítěze“ ankety zrušit nebo zmírnit. Podaří se to letos i u kontrolního hlášení?

Zatímco podnikatelé označují kontrolní hlášení za legislativní zmetek a největší nesmysl, s jakým se kdy setkali, účetní v něm shledávají mnoho rozporů, nesmyslů a formálních chyb a sami úředníci často netuší, co vlastně od podnikatelů mohou chtít, Generální finanční ředitelství to nechává v klidu. „Za kontrolní hlášení se nestydíme a věříme mu,“ sdělil ředitel ústavu Martin Janeček, když včera osobně a s úsměvem anticenu přebíral. „Nikdy jsme netvrdili, že kontrolní hlášení nepřinese dodatečnou administrativní náročnost pro podnikatele a snažili jsme se veřejnosti vysvětlit, proč finanční správa tento nástroj potřebuje,“ dodal. Jenomže pěkné teoretické vysvětlování narazilo na nepěknou realitu.

Naděje umírá poslední

Během deseti let udělování anticeny, se podařilo 4 Absurdity roku zmírnit nebo zrušit. Byly to ty z prvních let udílení, tedy:

  • za rok 2007 povinnost podnikatele, který se chce prezentovat na výstavě, prodejní prezentaci nebo pouti, nahlásit tento záměr tři dny předem živnostenskému úřadu v místě, kde je umístěna jeho trvalá provozovna, a po skončení akce stejným způsobem oznámit ukončení dočasné provozovny.
  • Pro rok 2008 povinnost podnikatele nakládat s vytěženou zeminou jako s odpadem včetně veškeré administrativy, i když se zákon o odpadech nevztahuje na vytěžené neznečištěné zeminy.
  • Za rok 2009 povinnost fyzioterapeutů mít v ordinaci ledničku, 2 nášlapné váhy a velké zrcadlo.
  • Za rok 2010 povinnost podnikatelů nosit na úřad dokumenty, které jsou online aktualizované a úřad je tedy má sám k dispozici, například výpisy z obchodního rejstříku.

Bude kontrolní hlášení (čili speciální daňové tvrzení plátců DPH, které ale nenahrazuje řádné daňové přiznání k DPH ani souhrnné hlášení) další položkou na seznamu již neexistujících absurdit? ODS tvrdí, že rozhodně! „Slibujeme, že zrušíme kontrolní hlášení, stejně jako EET! Už nejde dále poslouchat lži o tom, jak všechna šikanózní opatření mají narovnat podnikatelské prostředí. Doufám, že si to postupně začíná uvědomovat většina podnikatelů, občanů i novinářů. Je to úplná blbost a Sobotka s Babišem jen chtějí zlikvidovat všechny, co na nich a na státu nechtějí být závislí,“ zveřejnila na svém facebookovém profilu své stanovisko místopředsedkyně strany Alexandra Udženija.

Diskuze