Rozhovory

Marie Růžičková, podnikatelka s dětským úsměvemBrala jsem šest tisíc hrubého a řekla si dost!

Jiří Vítek

Brala jsem šest tisíc hrubého a řekla si dost!

Když MARII RŮŽIČKOVÉ bylo osmnáct, založila společnost Kroužky, která přímo v mateřských a základních školách pořádá volnočasové aktivity pro děti. Dnes je jí čtyřiatřicet, má už dvě dcery a dva syny a spolu s péčí o ně zvládá řídit firmu, která denně baví tisíce ratolestí.

Co osmnáctiletou holku přivede k tomu, aby si založila firmu, která pracuje s opravdu nemalým množství dětí?

Pracovala jsem jako učitelka a vychovatelka ve družině. Viděla jsem uštvané maminky pospíchající z práce, jak na své děti netrpělivě povykují: „Rychle, rychle, dělej, ať stihneme dojet na kroužek, je hrozná zácpa…“ Přišlo mi jako dobrý nápad, aby profesionální lektoři přicházeli za dětmi do škol, do bezpečného a přátelské prostředí mezi kamarády. A rodiče, kteří si v klidu dokončí práci, si vyzvednou spokojené děti po sportu, keramice nebo třeba anglické konverzaci..

Jaká byla v té době konkurence?
Před 16 lety jsem konkurenci vůbec neřešila a ani nevnímala. To až během posledních let vidím ve školách spoustu obdobných nabídek. Vždycky se uklidním tím, že dobré věci se zkrátka kopírují. Alespoň nás nejenom Česká školní inspekce, ale také rádoby konkurence nutí být stále nejlepší. Pro mě je ale pořád nejdůležitější, aby v našich kroužkách byla spokojená každá holčička a každý kluk!

Setkala jste se s nějakou krizí ve svém podnikání a nutností pořádně zabojovat?
Krize to asi nebyla, ale pro mě osobně bylo velmi nepříjemné období, když moje bývalá sekretářka zkopírovala veškeré dokumenty, kontakty, metodiky a do škol, které projevily zájem o spolupráci s námi, už volala jako ředitelka za svou agenturu. Dopadlo to dobře, lektoři poznali, kde mají skvělé a profesionální zázemí a naše školy oceňují profesionální a individuální spolupráci.

Jaký je klíč k vašemu úspěchu?

Sama jsem maminka čtyř malých dětí. Proto velmi soucítím a chápu potřeby ostatních rodičů. Nepřijala bych lektora, který by nebyl dost dobrý kamarád, autorita a mentor pro moje děti. Neodsouhlasila bych vydání metodiky nebo nového kroužku, pokud by to nebylo perfektní a zajímavé pro moje děti. Děti chtějí ve volném čase sportovat, hrát si, bavit se, a pokud se učit, tak jedině hrou!

Jak si vybíráte lektory a jak kontrolujete jejich kvalitu?

Všichni naši lektoři musí mít pedagogické nebo odborné vzdělání, případně trenérskou licenci. Ale to není jediné kritérium. Důležité je, jak umí děti zaujmout, motivovat, nadchnout ať už pro hip hop, nebo vědecké pokusy nebo či pro hru na flétnu. Na práci lektorů dohlíží metodici na pravidelných hospitacích. A protože jsme školské zařízení, kontroluje nás také Česká školní inspekce. Naštěstí jsme získali nadprůměrné hodnocení!

Kde všude fungujete?

V Praze máme dvě stě dvacet partnerským mateřských a základních škol. Pro nadcházející školní rok zvažujeme rozšíření do dalších. Velmi dobře si vedou také naše pobočky ve východních Čechách, v Brně, v Olomouci, v Ostravě, v Liberci, v Plzni, ve Zlíně a v Bratislavě.

Jak jde skloubit Vaše práce a rodina?

Těžko. Je to náročné. S mým mužem Markem říkáme, že Kroužky jsou naše první dítě. Věnujeme práci opravdu mnoho času a energie. Doma máme osmiletou Elišku, šestiletého Marka, tříletou Marušku a osmnáctiměsíčního Tea. U našich dětí se střídáme a užíváme si společné rodinné víkendy. Odměnou je nám, když vidíme na našich velkých akcích jako je florbalový turnaj, taneční soutěž, Kroužkovaná podívaná nebo Letní kroužkový tábor, jak jsou děti šťastné, že se věnují tomu, co je baví!

Marie Růžičková s rodinou v době, kdy jich u stolu sedávalo jenom pět.

Fungují vaše Kroužky i během letních prázdnin?

Ty ve školách ne, v létě je to v práci samozřejmě klidnější, ale letos nás čeká už 6. ročník Kroužkového tábora. Náš hlavní vedoucí Vašek Úbl má úžasný dar, že už 6 let stmeluje partu skvělých vedoucích. To jsou ti praví lidé, na které se mohu spolehnout a díky nim mám jistotu, že děti budou v bezpečí a že si užijí letní zábavu a pohodu. Mohou si vybrat z různých kroužků, kterým se vedle celotáborové hry budou věnovat. třeba bojové sporty, florbal, keramika, divadlo, tanec atd. Ráda bych se pochlubila, že 80 % dětí se nám na tábor hlásí opakovaně! Takže léto je u nás bezva, ale podmíněno přípravami na tábor.

Dovedete si vůbec představit, že byste prostě byla jen maminka na klasické dovolené? Čtyři děti by se vám jistě o zábavu postaraly…

Svoje děti miluji, a když mám dny určené jen jim, tak jsem šťastná a naplněná jejích láskou a pocitem velmi důležité práce. Ale přiznávám, že pak se zase už těším na skvělé kolegy z našeho „kroužkotýmu“, na naše sympatické lektory a milé lektorky, na inspirativní ředitele našich partnerských škol, prostě do práce! Mě moje práce moc baví, pracuji především srdcem a záleží mi na tom, aby bylo každé dítě v našich kroužkách spokojené.

Diskuze