Názory

40Kč ročně na dobročinnost: Děkujeme, pane Babiši, to nestálo za řeč

Radomil Bábek

Děkujeme, pane Babiši, to nestálo za řeč

Mnoho lidí, když zbohatnou, myslí na své příbuzné, přátele a na lidi, kterým se nedaří, kteří neměli takové štěstí nebo možnosti. Jsou však i bohatí, kteří nikomu nic nedají, nepřejí a často se ještě nechutně naparují.

Pohádky jsou častým příkladem takových protikladů. Třeba Dařbuján a Pandrhola. Když Kuba Dařbuján rychle zbohatl, myslel na své přátele na Kocandě a nechal jim rozvěsit jitrnice a jelítka po stromech a do potoka nechal lít pivo. Aby se měli dobře i ti, kteří neměli takové štěstí jako on.

Naopak bohatý a lakomý sládek Pandrhola svým bližním nic nepřál. Nic nedal, všechno chtěl jen pro sebe a jen na chudé řval: „Nažerte se mláta, holoto!“. Mezi podnikateli je mnoho těch, kteří se jako Dařbuján umí podělit o své bohatství a dělají to. Spousta podnikatelů, živnostníků, majitelů firem i manažerů jsou lidé soucitní a štědří. Jistě podnikatele neidealizuji, protože umíme být ve svém byznysu tvrdí, ale charitě a dobročinnosti se věnuje opravdu mnoho těch, do kterých by to veřejnost ani neřekla.

Stane se však, že i mezi podnikateli se najdou výjimky. Občas někdo velkohubě vykřikuje do světa, jak je štědrý, jak pomáhá, jak má rád své bližní. Je třeba pozorně sledovat, co takový člověk říká, protože možná jen mlží a dělá se lepším, než ve skutečnosti je.

Nemohl jsem si nevšimnout, jak se prezentuje Agrofert Andreje Babiše. Rozvěsil po republice billboardy, na kterých se chlubí, jak je štědrý. Pan Babiš nám sděluje, že Agrofert daroval na charitu 86 307 000 Kč, a to v letech 2012 až 2015. Jednoduchým dělením zjistíme, že to je asi 22 milionů korun ročně. Je to hodně, nebo málo? Má se Andrej Babiš čím chlubit? Srovnejme si filantropické aktivity AB s filantropií průměrného českého občana.

Agrofert měl v roce 2014 obrat 166,8 miliard korun. Pokud by dal na charitu asi 22 milionů korun, dělá to 0,013 % z obratu firmy. No nevím, to snad ani nemusel…

Průměrný český občan má hrubý roční příjem (obrat) asi 300 000 Kč. Pokud by takový člověk dával na charitu stejný díl svého příjmu jako Andrej Babiš ze svého obratu, pak by průměrný občan dal na charitu asi 40 Kč ročně. To je tak cena jednoho Nového prostoru, jedné kytičky pro onkologické pacienty, jednoho obrázku ve prospěch dětských domovů atd. atd. Není pochyb o tom, že statisíce českých občanů dávají na charitu a dobročinnost násobně více.

Andrej Babiš se chlubí a mává nám před očima miliony, protože si myslí, že neumíme počítat. Je jasné, že Andrej Babiš dává na charitu zatraceně málo, a ještě to drze přiznává.

V titulku jsem Andreji Babišovi poděkoval za jeho „40 kaček“ na charitu ročně. Nevím, osobně pana Babiše neznám, ale mám-li soudit podle toho, jak se chlubí zanedbatelnou filantropií Agrofertu, pak mám jasno:

Andrej Babiš je jistě bohatý, ale asi bude ošklivě lakomý. Jako Pandrhola.

Diskuze