Podnikání

Český podnikatel. Daňový otrok Evropy?

Kateřina Kotalová

Český podnikatel. Daňový otrok Evropy?

Čeští podnikatelé stráví administrativou spojenou s daňovými povinnostmi o třetinu více času, než je běžné ve světě. Nad daněmi sedíme dokonce déle než Němci a Rakušané dohromady. Podle prezidentky Komory daňových poradců Petry Pospíšilové se situace v budoucnu ještě zhorší.

Celých 405 hodin ročně stráví čeští podnikatelé nad administrativními povinnostmi spojené se správou daní, světový průměr je přitom jen 261 hodin. Rakušané touto administrativou stráví dokonce jen 166 hodin, Slováci 188 hodin a Němci 218, zaznělo dnes v Otázkách Václava Moravce.

A nic nenasvědčuje tomu, že by se v budoucnu mělo českým podnikatelům v tomto ohledu ulevit. Pesimistická je i prezidentka Komory daňových poradců Petra Pospíšilová, podle ní bude hůř. „Opatření, které daňová správa má, zasahuje daňové subjekty plošným způsobem, je to náletová akce. Jsou to administrativní povinnosti, které jsou časově náročné. Kontrolní hlášení je hit poslední doby, je to hodně citlivá věc, ale jsou tu další reportovací povinnosti. Informací, které daňová správa sbírá, je poměrně hodně a těch povinností bude čím dál tím víc. A nevidíme z druhé strany, jakým způsobem je daňová správa využívá a jak bude schopná daňovým poplatníkům pomoci při plnění těchto povinností,“ vyjádřila v pořadu České televize svoji obavu Pospíšilová.

Mlčeti zlato?

Současně potvrdila obavy jedné z propastí kontrolního hlášení, do které mohou upadnout advokáti a daňoví poradci. Jsou totiž vázáni mlčenlivostí. „Obsahem kontrolního hlášení jsou přitom informace o tom, od koho byly právní služby přijaty, případně komu byly poskytnuty, je-li alespoň jednou ze stran plátce DPH. Toto je s povinností mlčenlivosti neslučitelné,“ napsal v prohlášení Ondřej Lichnovský, předseda Unie daňových poplatníků a Pospíšilová rozpor potvrdila. „Je to poměrně složitá otázka. Zákon ukládá mlčenlivost advokátům i daňovým poradcům v přibližně stejném rozsahu. A teď je tu jiný zákon, který ji může prolomit. Kdybyste byl advokát a já byla vaší daňovou poradkyní, doporučila bych vám spíše zvážit podání kontrolního hlášení a konzultovat s klienty, které by vaše informace v něm mohly zasáhnout, zda jsou připraveni, že tyto informace uvedete. Pokud nebudou souhlasit, velmi bych doporučovala být obezřetný,“ vysvětlila na modelové situaci figurantovi Václavu Moravcovi v jeho pořadu Pospíšilová.

Diskuze