Zprávy

Průzkum k EET.Čeho se podnikatelé nejvíce bojí?

Renata Lichtenegerová

Čeho se podnikatelé nejvíce bojí?

Pokud vše půjde podle plánu, bude povinná elektronická evidence tržeb pro obchodníky zavedena v druhé vlně, tedy v březnu 2017. Mnoho majitelů především malých krámků tuto novinku očekává s obavami.

Patří mezi ně například Petr Ptačník, majitel malé rodinné pekárny v Chomoutově u Olomouce. „Z toho, co vyděláme, se tak akorát uživíme. Teď, když budeme muset koupit nové registrační zařízení, se kterým si nikdo nevíme rady, se nedivte, že se obáváme o naši další budoucnost. Místo odpočinku po takřka noční směně budeme muset zasednout a učit se nové věci,“ konstatuje Ptačník.

Právě technická stránka EET je jednou z nejčastějších věcí, které se drobní obchodníci obávají. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Shoptet, v rámci kterého bylo osloveno 300 majitelů tuzemských prodejen. Z dotázaných majitelů obchodů očekává od zavedení EET negativní dopady 76 procent. Šest procent z nich to dokonce vnímá jako konec jejich byznysu. Jedná se o malé obchody, které jsou na méně frekventovaných místech, pro které pořízení technického zařízení představuje příliš velké náklady. S velkou nedůvěrou se na EET koukají také obchodníci, kteří nemají velké zkušenosti s technologiemi a počítači obecně,“ přibližuje výsledky průzkumu generální ředitel společnosti Shoptet Miroslav Uďan.

Nutnost pořízení nového zařízení a využívání neznámé technologie představuje největší zátěž pro 42 procent dotázaných. Dalších 26 procent pak vnímá EET jako ztrátu času a 19 procent jako práci navíc. Tyto tři argumenty v praxi znamenají další náklady. Navíc téměř 10 procent obchodníků se obává možnosti zneužití osobních dat. „Průzkum nám potvrdil, že vetší obchody se neobávají technické stránky věci. Většinou již nějaký systém mají, jen jej budou muset nahradit jiným. Pro ty menší je to naopak hlavní argument, proč se k EET stavějí vesměs negativně,“ dodává Miroslav Uďan.

Diskuze