Rozhovory

Není česnek jako česnek!Podvodníci se přiživují na pěstitelích tradičních českých odrůd

Renata Lichtenegerová

Podvodníci se přiživují na pěstitelích tradičních českých odrůd

Už více než dvě desetiletí pěstuje ALENA MIHULKOVÁ se svým životním partnerem Janem Hradeckým v Bělé u Staré Paky ryze české odrůdy česneku. Farma získala mnohá ocenění kvality, takže asi není divu, že na jejím dobrém jméně zkoušejí parazitovat různí podvodníci. Jaké triky používají?

Co vás přivedlo k pěstování česneku? Navázali jste na nějakou rodinnou tradici?

Hospodařil už náš děda. Začal před rokem 1950, později mu to režim znemožnil. Byl posledním hospodářem ve vesnici, ale normy tipu, že slepice musí snášet tři vejce denně a prase musí vážit 300 kilogramů, ho donutily vstoupit do družstva. Velice těžce to nesl. Vzali mu koně, stroje, prostě vše, co pro něho mělo životní význam. Po roce 1989 se nám nelíbilo, jak družstvo hospodaří a nakládá s půdou. Kritizovat umí každý, ale ukázat, že to jde i jinak, to už je těžší. A tak jsme se rozhodli, že si pozemky vezmeme zpět a zkusíme to. Pěstováním česneku se zabýváme přes dvě desetiletí a jsme rádi, že můžeme v dědečkově odkazu pokračovat. Je to pro nás srdeční záležitost.

Na čem všem závisí kvalita česneku?

Základem je kvalitní sadba českých certifikovaných odrůd. Další vlastnosti česneku jsou dány složením půdy, ve které se pěstuje. My máme pozemky hlinito-písčité s červeným pískovcem. Naše česnekové cibule proto dosahují výraznějšího fialového zbarvení než jinde v republice. Daří se zde opravdu jen odolným odrůdám, které dokážou přečkat i tak mrazivou zimu, jakou byla ta v roce 2012. Díky sněhové pokrývce nevymrzl oproti většině lokalit v Čechách a na Moravě. Už to svědčí o jeho výjimečné kvalitě. Je to stoprocentně přírodní produkt.

Naším cílem je, aby se tento pracně vypěstovaný český česnek dostal přímo ke svému konečnému spotřebiteli za přijatelnou cenu. V žádném případě ne k překupníkům, nebo do řetězců. Na prvním místě je pro nás kvalita, druhořadý je výnos. Sami si ručíme za kvalitu a pravost každé odrůdy.

Když nedodáváte do řetězců, kde je tedy možné vaše produkty koupit?

Nejvíce prodáváme přímo ze dvora našeho hospodářství v Bělé 105. Část rozesíláme na dobírku. Dále dodáváme do ověřených obchodů, jejichž seznam zveřejňujeme na našem webu. A začali jsme dodávat do několika málo speciálních restaurací, kde vaří výhradně z našeho česneku.

foto: archiv Aleny Mihulkové

Získali jste hned několik ocenění kvality, která to jsou?

Ano, náš česnek je označen logy Regionální potravina, Výrobek roku Libereckého kraje, Český výrobek- garantováno Potravinářskou komorou ČR a Originální produkt Krkonoše. Jsme parně jediní, kdo se věnuje pěstování česneku a má hned čtyři značky kvality potravin. Ale věříme, že si to náš česnek zaslouží, když mu věnujeme tolik lásky a času.

Vším, co jste teď zmínila, se tedy snažíte odlišit od konkurence, která česnek dováží ze zahraničí?

Jde hlavně o to, co bych nazvala dovozovými česnekovými náhražkami, které jsou vydávány za české produkty. My se nebojíme jít s kůží na trh, zveřejnit odrůdu, přesnou lokalitu vypěstování a osobně komunikovat se zákazníky. Víme, co jsme si vypěstovali a co prodáváme. Zákazníci dokážou ocenit, když mohou nakoupit přímo od toho, kdo česnek opečovával po celou dobu jeho života.

Jak je to s těmi náhražkami? Co přesně tím myslíte?

Problém vidím ve špatném definování pojmu český česnek. Měl by tak být označen pouze ten, který je vypěstovaný z českých odrůd a na našem území. Tedy česká odrůda, která vznikla a i nadále rostla v místních klimatických podmínkách, které utříbily její chuťové i vzhledové vlastnosti. Ale na tuzemském trhu je pod stejným pojmem prodáván česnek, který zde nebyl vyšlechtěn, je z dovozové sadby pocházející třeba ze Španělska či Francie. Ten je zvyklý na jiné klimatické podmínky a nakonec tedy chutná a vypadá jinak. Nemůžeme se pak divit, že je zákazník zklamán a myslí si, že český česnek je stejný jako španělský a francouzský.

Nejhorší jsou pak případy, když se na trhu objeví česnek, který je dovezený, ale přesto vydávaný za český. Jedná se o podvod, který se ale pořád vyskytuje ve velké míře. Stačí, aby si ti podvodníci obstarali doklad, že nakoupili třeba 10 kilogramů českého česneku a kontrolní orgány už dál neřeší, že zbytek pochází z Číny.

Do jaké míry se vás tyto podvody dotýkají?

Sami jsme se už museli několikrát bránit proti tomu, že pod našim jménem obchodníci nabízeli dovoz. Zneužili dobrého jména i značek kvality, jejichž jsme držiteli. Proto se právě snažíme veškerou distribuci zajišťovat sami, nebo pomocí ověřených prodejců. Ty pak zveřejníme na našich internetových stránkách. Pokud někdo nabízí pod naším jménem česnek, ale není u nás zveřejněn, má zákazník jistotu, že se jedná o podvod.

Diskuze