Podnikání

EET, zlatý důlFirmy už nabízí techniku. Pozor, ať nenaletíte!

Kateřina Kotalová

Firmy už nabízí techniku. Pozor, ať nenaletíte!

Elektronická evidence tržeb ještě ani nevešla v platnost a po internetu už kolují nabídky firem, které vábí k využití jejich údajně stoprocentně funkčního pokladního řešení. Má to ale háček. V tuto chvíli zatím ještě nikdo neví, co všechno by elektronické pokladny měly umět. Od ukvapeného nákupu zrazuje dokonce i Ministerstvo financí.

„Hledáte řešení pro EET? Nabízíme spojení s jedinou společností na trhu, která má již s EET zkušenosti - z Chorvatska (cca 50% trhu) a Slovinska. Pokud hledáte a požadujete 100% funkční řešení pro EET do Vaší provozovny, neváhejte nás kontaktovat,“ láká například firma Lyoness. Jenomže pozor, technické řešení k EET je v rukách Ministerstva financí, které i přes pochybnou transparentnost zadá jeho vývoj firmě IBM. Teprve potom se začnou hýbat věci. V tuto chvíli tedy ještě zdaleka není známa specifikace rozhraní, které umožní stávajícím i novým pokladním systémům komunikaci se systémem státní správy. Teprve poté bude smět někdo tvrdit, že má pro tuzemsko stoprocentně funkční řešení pro EET. Pokladní řešení pro EET, které funguje v Chorvatsku, tedy nemusí nutně sedět na naši variantu elektronické evidence tržeb.

Před ukvapeným nákupem varuje i Ministerstvo financí. „Pokladní řešení pro elektronickou evidenci tržeb (pro koncové uživatele) je čistě záležitostí soukromoprávních vztahů mezi firmami nabízející takové řešení a uživateli. Ministerstvo financí nicméně doporučuje, aby podnikatelé stejně jako v jiných obchodních vztazích pečlivě zkoumali kvalitu a podmínky nabízeného řešení a smluvně si zajistili soulad nabízeného řešení s příslušnou legislativou,“ napsala na dotaz Živnostenských listů Kateřina Vaidišová z tiskového Ministerstva financí.

Diskuze