Zprávy

Čachry kolem EETMinisterstvo financí vykličkovalo z dalšího problému

Kateřina Kotalová

Ministerstvo financí vykličkovalo z dalšího problému

Jedna komplikace za druhou provází zavedení EET. Ministerstvo financí ale z každého průšvihu zdárně vykličkuje. Tlak na zavedení EET je obrovský. Ještě v polovině března řešilo ministerstvo stěžejní problém s chybějícím dodavatelem technického řešení. Radě vlády pro informační společnost (RVIS) se nelíbilo přiznání veřejné zakázky společnosti IBM bez výběrového řízení. Dneska je najednou všechno zalito sluncem.

Pracovní skupina RVIS na jednání dne 17. 3. 2016 konstatovala, že po prostudování předložených materiálů nedoporučuje Předsednictvu RVIS schválit předložený záměr Generálního finančního ředitelství ve věci této veřejné zakázky, Živnostenským listům to potvrdila Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Vadil rozpor přímého zadání zakázky se zákonem o veřejných zakázkách a to, že IBM zakázku v hodnotě 50 milionů korun měla získat přímo formou jednacího řízení bez uveřejnění. Teď už to ale záhadně nevadí a řádné výběrové řízení se konat nebude.


Otočka o sto osmdesát
Pracovní skupina RVIS změnila své rozhodnutí a vydala doporučující stanovisko k zakázce pro společnost IBM. Podle Kateřiny Vaidišové z tiskového odd. Ministerstva financí pracovní skupina „pouze nedokázala posoudit, zda nedochází k nadužívání jednacího řízení bez uveřejnění“, a tak se na její doporučující stanovisko zkrátka nevzal ohled. „Resort Ministerstva financí doložil pracovní skupině dodatečné informace a dne 7. 4. 2016 předmětná pracovní skupina RVIS změnila svoje rozhodnutí a vydala doporučující stanovisko. V této souvislosti podotýkáme, že spuštění EET není ohroženo,“ dodala ve vyjádření pro Živnostenské listy Vaidišová.

Posvětila to Šlechtová

Ochranou ruku nad EET tentokrát podržela ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (členka hnutí ANO). Podle Lidových novin je důvod jednoduchý. "Na první jednání poradců berní úřad nedodal potřebné analýzy, kterými by dokazoval, že nevypsat na EET veřejnou soutěž je v pořádku. Do hry tak vstoupilo ministerstvo pro místní rozvoj, pod který pravidla pro veřejné investice patří. Ministerstvo dalo Generálnímu finančnímu ředitelství dobrozdání, že IBM může dostat zakázku z ruky, expertní skupina pak dostala i chybějící analýzy a Rada vlády pro informační společnost, která o takových případech rokuje, rychlým korespondenčních hlasováním schválí záměr dnes," napsaly dnešní Lidovky s tím, že jim to potvrdil zdroj blízký vládě. Nepochybně, jejich vlastníkem je sám ministr financí Andrej Babiš. Ke schválení došlo v odpoledních hodinách.


Odborníci nicméně upozorňují na rozpor se zákonem. „Přímé zadání zakázky ve formě takzvaného upgradu systému ADIS je v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. V pořádku by to bylo jen v případě, že by cena za toto vylepšení systému nepřesáhla částku dva milióny korun. To by se o dané zakázce dalo uvažovat jako o veřejné zakázce malého rozsahu. Jenže předpokládaná hodnota plánované zakázky je ve výši 50 miliónů Kč," uvedly pro server HlidaciPes.org Kateřina Koláčková a Lucie Žilková, expertky na zadávání veřejných zakázek společnosti Otidea.

Jak jde ale o EET, jdou zjevně všechna „ale“ stranou.

Diskuze