Názory

Ministerstvo financí spustilo info kanál k EET:Podnikatelé, máte u nás pár vroubků. Však my vám je spočítáme….

Kateřina Kotalová

Podnikatelé, máte u nás pár vroubků. Však my vám je spočítáme….

Informační portál E-tržby.cz k elektronické evidenci tržeb, které včera spustilo Ministerstvo financí a Finanční správa ČR, má přinést podnikatelům, zákazníkům a dokonce i vývojářům zařízení potřebných k EET informace o nově zaváděném systému. Na celou řadu otázek mají stránky jedinou odpověď – požádejte o radu místně příslušného správce daně, on vám za tisícovku řekne víc.

Nevíte, jestli se vás týká EET? Nevíte, jestli můžete spadnout do zjednodušeného systému? Tady bude každá rada drahá. Z kapsy vytáhnete rovnou tisícikorunu a pak budete čekat na benevolenci vašeho správce daně.

A pamatujete na pazourky?

Zato se na oficiálních stránkách k EET dozvíte jiné zajímavosti. Třeba to, že tržby se na našem území evidovaly už tři desítky tisíc let před Kristem. Dokládá to prý nález lýtkové kosti vlka s několika zářezy. „Vroubky sloužily k primitivnímu zaznamenání počtu či k záznamu dluhů,“ píší tvůrci stránek www.e-trzby.cz v sekci Historie evidence tržeb s tím, že k elektronické evidenci tržeb jsme se dostali přes žetony za prodej dobytka 4000 let př. n. l., hliněné destičky na zachycení hospodářských záznamů, poznámky na papyru, historické počitadlo abakus, účetní knihy, herbáře, mechanické kalkulátory ze sedmnáctého století až po první pokladny z přelomu 19. a 20. století. Ano, ty na kličku. Prostě pokrok nezastavíš. E-tržby se tu ministerští snaží vykreslit zkrátka jako technologický pokrok. Nic víc? „Vývoj neustrnul a 21. století s sebou přineslo rozvoj moderních podob komunikace. Dostupnost internetu nabízí efektivnější způsoby výměny informací. Obchodník od zákazníka vybírá daň z přidané hodnoty a poté ji odvádí státu. Díky on-line systému se nebude moci stát, že by se DPH zaplacené zákazníkem do státní pokladny nedostalo,“ přece nezůstaneme sto let za opicemi, jako by nám říkali.

Další povinná cedulka

Pár stěžejních informací se ale přece jen na portálu dozvíte. Třeba to, že si na viditelné místo v prodejně a na vašich webových stránkách budete muset vystavit text ve znění: „Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin/5 dnů.“ Když to neuděláte, můžete vyfasovat až padesátitisícovou pokutu. Půl milionu vás bude stát, pokud „závažným způsobem ztížíte nebo zmaříte evidenci tržeb.“ O tom, jak moc nebo málo budou vaše prohřešky závažné, rozhodne sama Finanční správa.

Víkend na Čapím hnízdě pro nejlepšího udavače?

Web nezapomíná ani na zákazníky. Ti účtenku údajně převzít nemusí, ale připraví se tím o jedinečnou možnost vyhrát v loterii, na jejíž podobě se prý právě intenzivně pracuje. „Ačkoliv ještě probíhají debaty o její konkrétní podobě, budovaný systém s ní počítá a bude na ni připraven. O pořádání účtenkové loterie popř. dalších podpůrných opatřeních bude veřejnost s dostatečným předstihem informována,“ píše se na webu EET. Jisté je, že bude stát na principu udávání za výhru. Jaká bude, lze v tuto chvíli jen odhadovat. Romantický víkend na Čapím hnízdě? Vodňanská kuřata na celý rok zdarma? Deset kilo Kosteleckých uzenin? A kdo to vyhraje? Nejpilnější "soutěžící"?

Korunka ke korunce

A kolik že to hodí do státní kasy? Po předchozích odhadech dvanáct miliard a později čtrnáct miliard je tu nová částka. Osmnáct miliard korun navíc do státní pokladničky. Schválně, kolik byste na to vsadili?

Kolik za provoz EET vysolí podnikatelé? To zatím nevědí ani vševědi na ministerstvu. „To nelze paušálně určit. Vzhledem k tomu, že pro evidenci tržeb je možné využívat širokou paletu zařízení od stávajících pokladen přes tablety až po chytré telefony, je možné náklady optimalizovat volbou cenově dostupného řešení. Část podnikatelů bude potřebovat pouze aktualizaci softwaru v pokladně – náklady mohou být opět v různé výši, včetně jejich zahrnutí v pravidelných servisních poplatcích.“ Optimistické odhady jen na servisních platbách počítají se dvěma či třemi stovkami měsíčně. Inu, uvidíme. E-tržby.cz potvrzují zavedení EET v první vlně už na letošní první prosinec.

A na jaře už nezasejem….? ;-)

Diskuze