Názory

Gross, Rath, Nečas. Skončili kvůli lži. Ta Babišova nikomu nevadí?

Josef Káles

Gross, Rath, Nečas. Skončili kvůli lži. Ta Babišova nikomu nevadí?

Kam se podělo slušné chování v politice? Nikdy v politice nebylo. Nicméně bylo vždy jakýmsi zvykem, že když je politik usvědčen z evidentní lži a tato lež je spojená s podezřením z nezákonného čerpání veřejných peněz pro jeho osobní účely, odejde. Minimálně do té doby, než je případ vyřešen. Je paradoxní sledovat lídra „protikorupčního“ hnutí, jak mění zrovna takovéto zvyky.

Pamatujete si, za jakých okolností odcházel z politiky premiér Stanislav Gross? Nebylo jasné, za jaké peníze si koupil byt za více než 4 miliony korun. Na byt mu podle jeho vyjádření půjčil jeho strýček, který zrovna penězi neoplýval. Stanislav Gross jako premiér zanedlouho skončil. Další bývalý premiér Mirek Topolánek v politice skončil tak, že se dopustil „stereotypních výroků“ pro časopis LUI. Petr Nečas, další z premiérů, odešel z politiky poté, co jej začala policie vyšetřovat kvůli údajnému rozdávání trafik bývalým poslancům ODS v takzvané Kauze Nagyová.

Teď tady máme ministra financí Andreje Babiše, vůdce úspěšného hnutí, které postavilo kampaň na tom, že politici zneužívají a rozkrádají veřejné peníze. ANO to zastaví, hlásali. Avšak ukázalo se, že sám Andrej Babiš je lhář. O projekt ranče Čapí hnízdo financovaného z veřejných peněz se již delší dobu zajímají kontrolní orgány. Babiš s tímto objektem rázem nemá nic společného, ačkoliv se předtím příliš netajil tím, že celý projekt vymyslel, že je to vlastně všechno jeho.

Kdo lže, ten krade?

Politik, který má postavenou kariéru na protikorupční rétorice, nyní čelí obvinění veřejnosti z obcházení dotačních pravidel. To asi není nic zvláštního, takových politiků bylo a je jistě více. Co je ale zarážející, že se vlastně nic neděje. Stanislav Gross by mohl Andreji Babišovi závidět. Je to tím, že je Babiš vlastníkem velké části předních českých médií nebo je to způsobeno tou obrovskou apatií veřejnosti, která už tak nějak tuší, že se krade a je jí to jedno?

Je rozdíl mezi lží pronesenou z nevědomosti při prosazování myšlenek v nějaké vybouřené debatě, a mezi lží vědomou a zakrývající možné zneužívání veřejných prostředků pro osobní obohacení. Pokud politici takto lžou a nejsou schopni vysvětlit obvinění, měli by ihned odejít.

Diskuze