Příběhy

ZasPas.Kabelky, jejichž život začíná na vrakovišti

Jiří Vítek

Kabelky, jejichž život začíná na vrakovišti

Když TEREZA LSTIBŮRKOVÁ (27) přišla poprvé na vrakoviště a začala se šplhat po vozech, aby z nich vyřezala bezpečnostní pásy, dívali se na ni chlapi od obsluhy nechápavě. Dnes už plné pytle bezpečnostních pásů, které si drobná blondýnka pravidelně odnáší z vrakovišť, nikoho z míry nevyvádí. Ona z nich totiž potom vyrobí kabelky.

Tereza Lstibůrková

Chtěli byste nosit kabelku z bezpečnostních pásů? Věřte tomu, že chtěli. Ony totiž vůbec nevypadají zle, mají nápad a hlavně dost toho unesou. „Jsou opravdu pevné, unesou více než tři a půl tuny,“ směje se mladá designérka, kterou k nápadu vyrábět módní doplňky z bezpečnostních pásů přivedl její kamarád, který jedno vrakoviště vlastní. „Vyprávěl mi o tom, že z vraku auta lze prakticky všechno recyklovat, jen ty pásy ne. Ty míří nemilosrdně přímo do spalovny. Bylo mi to líto, a tak mě napadlo, že z nich zkusím něco udělat,“ vzpomíná na moment, který rozhodl o tom, že si brzy založí módní značku ZasPas. První kabelku vyrobila pro sebe a pozorovala reakce okolí. Ty ji utvrdily v tom, že to vůbec nebyl špatný nápad.

Řetězová reakce

První zakázky měla od přátel, protože ale její kabelky je těžké přehlídnout, velmi brzy se o ně začali zajímat další. „Každým rokem zjišťujeme, že naše výrobky zná čím dál tím více zákazníků a navíc se mnozí vracejí pro naše další produkty. Často slyšíme, že tašky byly doporučeny od kamarádek nebo si jich jen tak někdo všiml na ulici, díky výrazné auto-sponě,“ těší se ze vzrůstající obliby značky její zakladatelka, která do podnikání zapojila i manžela, architekta Vojtěcha Lstibůrka.

Tisíce prohledaných vraků

Přestože si na nedostatek zakázek nestěžuje, na uživení to zatím není. „Do minulého roku jsme vše dělali s manželem při zaměstnání. Oba jsme architekti, ale zatímco manžel se věnuje návrhům staveb a výstavám, já spíše interiérům. Od letošního nám s tím bude pomáhat miminko. Tak uvidíme, jak to všichni tři zvládneme,“ usmívá se a její zrak padne na kulaté bříško. Výroba kabelek z automobilových pásů nicméně není právě nejjednodušší. Začíná na vrakovišti dobrým výběrem. „Drtivá většina aut má černé bezpečnostní pásy, ještě docela dobře jdou sehnat šedivé nebo hnědé, které byly hlavně ve Favoritech. Ale barevné, červené, zelené nebo modré jsou vzácností,“ prozrazuje mladá designérka. Některá vrakoviště jí pásy rovnou vyřežou při likvidaci aut, v jiných ji čekají hodiny vybírání těch nejzajímavějších. „To si auta obcházíme a vyřezáváme je. Občas jsou pásy nepoužitelné. Záleží na umístění ve vozidle, například pás řidiče je nejvíce opotřebovaný, ale i na stáří vozidla a jeho používání.“ Starých bezpečnostních pásů už manželé Lstibůrkovi zbavili 1939 vraků a na jejich kabelky padlo 931 kilo a 15 518 metrů pásů. Ty po vyřezání z aut putují do malé dílny, kde je Tereza s manželem zbaví kovových a plastových částí. „Někdy pásy jsou ještě v cívkách, a tak je musíme rozebrat a vymotat. Pak následuje dvoufázové čištění ve speciálním přípravku ve vaně a pak ještě v pračce a sušení,“ vysvětluje Tereza. V tu chvíli už je o dalším osudu vysloužilých bezpečnostních pásů rozhodnuto. Prototypy nových druhů kabelek Tereza Lstibůrková vyrábí sama, vypracuje postup a další už prochází rukama zkušených švadlen. Bezpečnostní pásy jsou velmi odolné, nelze je barvit ani odbarvovat a je potřeba šít je na strojích se silnou jehlou.

Bezpečná paráda

Kdo by tušil, že tolik parády nadělají nevzhledné pásy, v nichž bychom dosud neviděli víc než prvek bezpečnosti v autě. „Dnes nabízíme 27 druhů produktů, některé i v různých barevných kombinacích. Jsou to převážně tašky a kabelky, ale také peněženky, kosmetické taštičky, dokladovky či batohy. Tašky jsou převážně vyhledávané českými zákazníky, ale když nás objeví cizinci, oceňují především vkusnou recyklovatelnost. Říkají, že ne vše recyklované je také třeba elegantní a u nás toto skloubení nachází.“ Každý produkt značky ZasPas má sériové číslo ve tvaru SPZ, přičemž písmena značí barevnost a čísla rok výroby a typ produktu.

Nostalgická kabelka

Majitelé aut, kteří se neradi loučí se svými starými dvoustopými miláčky, zase vítají možnost nechat si ze svých vozů vyrobit malý suvenýr. Kabelka z vlastního odepsaného vozu zkrátka potěší. „Ano i takové přání zákazníku plníme. Máme radost, když jsou nadšení pro stejnou věc jako my a dají si tu práci vyříznout si svůj vlastní pás. O Vánocích jsme dělali peněženku a kosmetickou tašku z bývalých pásů majitele vraku. Vše bylo jako překvapení od manželky a věříme, že se povedlo,“ věří sympatická blondýnka. Už vymýšlí, co dalšího by z bezpečnostních pásů mohla vyrábět. „Mohli bychom dělat výplety židlí nebo houpací sítě, ale ty by byly na sluníčku asi hodně rozžhavené,“ uvažuje nahlas. Zauvažovat by koneckonců mohla i o bezpečné zavinovačce…

Diskuze