Zprávy

EET v koncích? Výběrové řízení na klíčového dodavatele nedopadlo podle plánů ministerstva. Potáhne se měsíce, možná roky!

Redakce

Výběrové řízení na klíčového dodavatele nedopadlo podle plánů ministerstva. Potáhne se měsíce, možná roky!

Veřejnou zakázku na technické řešení EET, která byla vypsaná na začátku března, firma IBM bez výběrového řízení nejspíš nezíská. Včera to zamítla pracovní skupina Rady vlády pro informační společnost. A to je pořádná čára přes rozpočet Babišova ministerstva.

Aktualizováno!

Andrej Babiš, kterého v současnosti zaměstnává kauza Čapí hnízdo, se teď bude potýkat s dalším problémem. Veřejnou zakázku (v hodně výrazných uvozovkách) v hodnotě 50 milionů korun, kterou chtěl urvat pro firmu IBM, Rada vlády pro informační společnost (RVIS) včera smetla ze stolu. Pracovní skupina na jednání dne 17. 3. 2016 konstatovala, že po prostudování předložených materiálů nedoporučuje Předsednictvu RVIS schválit předložený záměr Generálního finančního ředitelství ve věci této veřejné zakázky, potvrdila Živnostenským listům Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

IBM měla zakázku získat přímo formou jednacího řízení bez uveřejnění. Oficiálním důvodem byla časová i finanční úspora, neboť firma IBM již realizovala současný daňový informační systém ADIS a nyní měla zajistit vazby tohoto systému na systém EET a provést změny a úpravy ve stávajícím systému finanční správy.

Odborníci ale upozorňovali na rozpor přímého zadání zakázky se zákonem o veřejných zakázkách. „Přímé zadání zakázky ve formě takzvaného upgradu systému ADIS je v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. V pořádku by to bylo jen v případě, že by cena za toto vylepšení systému nepřesáhla částku dva milióny korun. To by se o dané zakázce dalo uvažovat jako o veřejné zakázce malého rozsahu. Jenže předpokládaná hodnota plánované zakázky je ve výši 50 miliónů Kč," uvedly pro server HlidaciPes.org Kateřina Koláčková a Lucie Žilková, expertky na zadávání veřejných zakázek společnosti Otidea. A RVIS jim dala za pravdu.

Co z toho plyne?

Slavná EET visí na vlásku. Realizátor technického řešení a horký kandidát (IBM) je asi prozatím ze hry venku. Bude záležet, zda se Předsednictvo RVIS přikloní k návrhu své pracovní skupiny. Pak může trvat měsíce, ale i roky, než z řádného výběrového řízení vzejde vítěz. Listopadový termín spuštění je tak, i v případě bryskního podpisu zákona o elektronické evidenci tržeb prezidentem, vzdálen realitě.

Diskuze