Rozhovory

Radomil Bábek: V příštím roce musíme být hlasitější. Stát má pocit, že nám nic nechybí!

Redakce

Radomil Bábek: V příštím roce musíme být hlasitější. Stát má pocit, že nám nic nechybí!

Co nás čeká, co nemine. A co můžeme sami udělat pro to, aby se nám v příštím roce podnikalo lépe? Ptali jsme se šéfa Asociace podnikatelů a manažerů, Radomila Bábka.

Jaké je vaše hodnocení uplynulého roku z hlediska ekonomického i z hlediska toho, jak se vláda činila v (ne)prospěch malého a středního podnikání?

Ekonomika je zdá se dobře nastartovaná, a pokud tato vláda nic nepokazí, tak se svezeme na vlně evropské, ale i světové konjunktury. Z toho pohledu jsme prožili velmi dobrý rok. Bohužel totéž se nedá říct o vládě a jejím přístupu k malým podnikatelům a živnostníkům. Rok 2015 byl rokem nárůstu regulace a zhoršování podnikatelského prostředí. Srovnání s léty minulými je zajímavé. Stejně, jako dříve vzniká spousta nepotřebných a nekvalitních předpisů. Rozdíl je ovšem v tom, že zatímco dříve byly jen nekvalitní a nepotřebné, tento rok byly navíc zcela zřejmě nepřátelské, zaměřené proti živnostníkům a malým podnikatelům.

S jakými nejčastějšími problémy malých a středních podnikatelů jste se letos setkával?

Problémy a potíže našeho podnikatelského stavu jsou stále stejné. Přemíra výkaznictví, stát vyžaduje stále více informací, přibývá kontrol a ohrožení, že podnikatelé něco z té změti předpisů, nařízení a zákazů nesplní a stále mu tedy hrozí nějaký postih. Je smutné, když v době ekonomického růstu se na mne obracejí malí podnikatelé či živnostníci a svěřují se, že se jim za třiadvacet let podnikání nikdy nepodnikalo tak špatně. Je spousta lidí, kteří jsou otráveni a unaveni z neustálého tlaku státu.

Jaký bude podle vás příští rok pro malé a střední podnikatele?

Doufám, že ekonomicky dobrý. Snad i mezinárodní situaci, především imigrační krizi, evropští a naši politici zvládnou. Na poli podnikání však očekávám další tlak státu, protože socialistická vláda a pan Babiš s námi, malým a středním podnikatelským stavem a živnostníky ještě neskončili.

Na co se v příštím roce mají podnikatelé připravit a na co se mohou těšit?

Podnikatelé se mohou těšit jen na to, co si sami připraví a vybudují. Všichni máme svoje plány a cíle, a velmi nás těší, když je naplňujeme. Musíme se však také připravit. Čekají nás kontrolní hlášení, s likvidačními pokutami a lhůtami, které bude velmi obtížné plnit. To je velká hrozba a také spousta práce a vydaných peněz navíc. Také se bude dále v parlamentu rozhodovat o tom, zda bude zavedena elektronická evidence tržeb či nikoli. Myslím, že bychom měli být připraveni na nejhorší. A nemůžeme zapomenout ani na provozovatele restaurací, kterým se chystají: zákaz kouření, odpovědnost za podnapilé nezletilé a dokonce nařízení o tom, který nápoj musí prodávat jako nejlevnější. Navíc bude vláda v roce 2016 připravovat zákon na ochranu udavačů a centrální registr účtů. Takže, máme se opravdu nač těšit a musíme na to být dobře připraveni.

Máte na živnostníky a drobné podnikatele nějaký apel, výzvu, přání, prosbu, radu… aby v příštím roce bylo líp?

Mám jen dvě přání. Nejprve, s dovolením, co si přeji já. Přál bych si, aby se podnikatelé a živnostníci více zajímali o společenské a politické dění. Přál bych si, aby hlasitě říkali, co chtějí a nechtějí, aby si toho vláda všímala. Jinak si vláda myslí, že jsou podnikatelé úplně spokojeni. A teď co přeji kolegům podnikatelům. Začnu zcela banálně – zdraví, šťastný soukromý život a dobré rodinné zázemí. S tím se totiž dá překonat a dokázat cokoliv. A samozřejmě nemohu zapomenout na to nejdůležitější v podnikání – úspěch. Hodně nápadů, skvělé spolupracovníky, spolehlivé zaměstnance a platící zákazníky. Přeji všem úspěšný rok 2016.

Diskuze