Revue

Štěpán Rak oslavil životní jubileum ve vyprodané Lucerně

Pavel Veselý

Štěpán Rak oslavil životní jubileum ve vyprodané Lucerně

V pondělí 21. prosince se v sálu pražské Lucerny konal výjimečný Vánoční koncert k životnímu jubileu 70 let kytaristy Štěpána Raka. Vyprodaná Lucerna tleskala vestoje a Živnostenské listy jako hlavní mediální partner byly samozřejmě u toho.

„Mezi výtvarníky se říká, že Štěpán Rak je mezi výtvarníky nejlepší kytarista. Mezi kytaristy se říká, že Štěpán Rak je mezi kytaristy nejlepší výtvarník“, charakterizoval žertem Alfred Strejček tohoto v pravdě renesančního umělce. Diváci tak mohli obdivovat i Rakovy fotografie nad hudební scénou. Kytarista sám však především ukázal, že jeho hlavním oborem je dokonalá hra na kytaru a skladba. V obojích činnostech patří bezesporu mezi světovou extratřídu. Potvrdil to i ministr kultury Daniel Herman, který se koncertu také zúčastnil a osobně oslavenci popřál.

A nebyl zdaleka sám. Gratulantů přišlo mnoho a každý z nich přinesl oslavenci dárek. Mezi prvními se uvedli Rakovi synové. Zatímco Jan Matěj převzal rodinnou štafetu kytaristy, druhý syn, geolog Štěpán, zavzpomínal na své dětství, jak rodiče trpěli a sázeli se, kdo s ním vyrazí do přírody, aby mohl hledat kameny a otepávat kladívkem skály. Jeho lásku a trpělivost svému tátovi Štěpán jr. s vděčností vrátil, když mu na jeviště přinesl kytaru ze zeleného mramoru od akademického sochaře Jana Řeřichy. A Štěpán Rak senior hned rozehrál její struny.

S další gratulací přispěchal i Jaroslav Hutka, který společně se Štěpánem Rakem zavzpomínal najejich společnou tvorbu. Písničky jsou velmi aktuální i dnes. Zazněla legendární Náměšť. Pak již následovali další, přišli i Kamila Moučková, Pražské kytarové kvarteto a Hradišťan s Jiřím Pavlicou.

V druhé části koncertu, který měl odlehčenou, a přesto důstojnou atmosféru, vystoupila Hana Maciuchová a také Wihanovo kvarteto, které propaguje hudbu Štěpána Raka po světě. Violistka Jitka Hosprová přiletěla kvůli tomuto koncertu speciálně z Itálie a Spirituál kvintet návštěvníky ubezpečil, že snad Jednou budeme dál… Zavzpomínali také na návštěvu George Bushe staršího v Praze v roce 1990, když si na Václavském náměstí tuto písničku společně s nimi zazpíval i George Bushe a Václav Havel.

Ve vrcholu celého čtyřhodinového koncertu Štěpánu Rakovi předal Zlatou a Platinovou desku za titul trampských písniček „Rikatago“, osobně Karel Vágner, majitel firmy Multisonic.

Mezi Rakovými hosty nechyběli Dagmar Havlová a Pavel Šporcl, který zahrál houslovou variaci na hymnu „Kde domov můj“, protože se snaží tímto počinem na všech koncertech propagovat Českou republiku. O famózní závěr se postarala veliká osobnost české hudební kultury, legendární herečka a operní diva Soňa Červená, která zazpívala písničku Tichá noc v němčině i češtině. Štěpán Rak se s Alfredem Strejčkem rozloučili s diváky skladbou Vyznání Praze, kterou také kdysi zahrál Štěpán Rak při rozloučení s prezidentem Václavem Havlem. Diváci odměnili Štěpána Raka a všechny účinkující v závěru dlouhým potleskem vestoje.

Atmosféra byla neopakovatelná a tolik významných osobností české i slovenské kultury se na jevišti vidí málokdy. Během večera popřál Štěpánu Rakovi i Juraj Jakubisko a věnoval mistrovi také svoji grafiku. Nutno poděkovat také všem, kteří se o to přičinili - společnosti Ságl production i společnosti Delicato restaurants, která provozuje velice příjemné restaurace. Její ředitel Michal Ságl společně se šéfredaktorkou Živnostenských listů Kateřinou Kotalovou také odměnili šest vylosovaných výherců velmi atraktivními cenami.

Co dodat na závěr? Koncert se opravdu podařil a Živnostenské listy jako hlavní mediální partner celé akce si považuje za čest, že mohl být u toho. Zároveň přejeme Štěpánovi Rakovi ještě mnoho let zdraví a invence, aby nás mohl svojí tvorbou ještě dlouho obohacovat.

Diskuze