Podnikání

Vánoční cukroví jako sezónní přivýdělek, pečou i ženy na mateřské i důchodkyně

Renata Lichtenegerová

Vánoční cukroví jako sezónní přivýdělek, pečou i ženy na mateřské i důchodkyně

Průměrný Čech sní během Vánoc kilo cukroví. Tuto dávku, jejíž kalorická hodnota nám stačí na několik hodin běhu, si ale stále častěji kupujeme, místo toho, abychom si ji napekli. Kupované cukroví vyjde i na 800 korun za kilogram.

„Pekla jsem každý rok cukroví pro celou rodinu. Mám už pět vnoučat, takže s odbytem nebyl problém,“ usmívá pětašedesátiletá Stanislava z Prahy. Před dvěma lety přišla jedna z jejích dcer s nápadem, že by mohla cukroví prodávat a přilepšit si tak k důchodu. „První rok byli odběrateli jen dceřiny známí. Druhý už známí těchto známých a letos už jsem musela zákazníky odmítat,“ pokračuje žena, s tím, že za své maximum považuje zhruba 50 kilogramů cukroví. Díky tomuto množství si od listopadu do půlky prosince vydělala okolo 20 tisíc korun. „Pro mě jako důchodkyni je to skutečně jedinečná příležitost. Nakoupila jsem za to dárky a ještě dost pošetřím,“ pochvaluje si Stanislava.

Za čas u trouby se platí

Cena kupovaného cukroví se na tuzemském trhu pohybuje zhruba od 350 do 800 korun za kilogram, v závislosti na kvalitě ingrediencí, zdobení a rozmanitosti. Stále více Češek raději investuje do krabice hotových dobrot místo toho, aby trávily dlouhé hodiny u trouby.

Už v polovině prosince hlásily vyprodání zásob mnohé cukrárny i pekařství. Příležitost přivydělat si prodejem cukroví využívá i řada nezaměstnaných žen či maminky na mateřské. Některé takto prodají až 120 kilogramů cukroví.

Diskuze