Příběhy

Přestala chodit. Na nohy ji postavilo nové podnikání (nejen) s "houbičkami"

Jiří Holík

Přestala chodit. Na nohy ji postavilo nové podnikání (nejen) s "houbičkami"

Většina podnikatelských začátků vypadá stejně a je za nimi nejen spousta práce, ale také odhodlání a píle. Výjimkou není ani příběh společnosti Terezia Company, ovšem v tomto případě šlo o více než jen podnikatelský záměr a tabulkové vyměřování zisku. Zakladatelku firmy TERÉZII SVÁTOVOU (61) totiž vedla k podnikání nutnost boje s vážnou nemocí.

Terézia Svátová založila svou firmu v roce 1990. K podnikání ji přivedlo autoimunitní onemocnění, které se projevuje zhoršenou možností pohybu až nehybností. „Po porodu jsem dva roky nechodila, jen ležela a nemohla si obout boty,“ vzpomíná dnes Terézia na projevy závažné choroby. Pomyslným impulsem událostí se následně stalo to nejcennější, co máme, tedy děti. Terézia si uvědomila, že v tomto stavu nebude schopna se o ně postarat, a že je třeba hledat příčinu své nehybnosti. Tu nakonec našla v životosprávě a soustředila se na svůj jídelníček. Odhalila tak zásadní informaci, která vedla až ke vzniku prosperující firmy. Všimla si, že v každé hotové polévce, v každé kořenící směsi byl přítomen glutaman sodný – chuťový regulátor. Terézia se rozhodla, že vyvine zcela přírodní kořenící směsi řady VEGI, které nebudou tento chuťový regulátor vůbec obsahovat.

Síla v přírodě

Nejprodávanější směs obsahovala hlívu ústřičnou a v tu chvíli přišel další zlom. V roce 2004 uvedla firma na trh jako první doplněk stravy s hlívou ústřičnou v kapslích pod značkou TEREZIA. Terezia Company tak vstoupila do nové etapy svého života a soustředila se na přírodní doplňky stravy ze zdraví prospěšných hub a rostlin, které působí blahodárně na organismus. Terezia Company tak zavedla na trh lékáren zcela novou, do té doby neznámou kategorii výrobků s hlívou ústřičnou. Portfolio produktů se rozrostlo o další jako je rakytník, reishi, B17, acerola a další. Nyní její firma zásobuje více než sedm tisíc lékáren v pěti zemích Evropy a neustále roste. Suroviny, ze kterých jsou vyráběny doplňky stravy Terezia pocházejí ze zemí EU a z certifikovaných pěstíren. Nepoužívají se u nich chemické příměsi a další aditiva, jsou čistě přírodní.

Odvaha a usilovná práce Terézie Svátové nezůstala nepovšimnuta a za své produkty i přínos dostala řadu ocenění. Naposledy Ocenění Českých Podnikatelek 2015, kde získala prestižní ocenění v kategorii Inovativní řešení. Její doplňky stravy si oblíbili i sportovci. Například osobní trenér naší nejlepší plavkyně Barbory Závadové požádal společnost o pomoc při posílení imunity jeho svěřenců.

A jak je na tom Terézie Svátová dnes po zdravotní stránce? Intenzivně používá doplněk stravy Reishi a její stav se v posledních letech stále zlepšuje. Tento rok slaví společnost 25 let své existence.

Diskuze